Zná to téměř každý. Obyčejná projížďka s chvilkovou zastávkou nebo nákup ranního pečiva se prodražila hned na několik tisícovek. Zánovní bicykl totiž zmizel.

Vychytralým zlodějům navíc nedělá překážka v podobě zámku či jiného zabezpečení sebemenší problém. „Už mi ukradli devět kol, teď jsem koupil desáté. Doufám, že mi vydrží co nejdéle, nerad bych přišel o další. V Břeclavi je to totiž s koly opravdu hrozné,“ postěžoval si Zbyněk Chlumecký z Poštorné.

Že jsou krádeže kol na jihu Moravy běžnou věcí, dokládá i letošní statistika. Kriminalisté do konce prázdnin zaznamenali jen na Břeclavsku sto dvacet šest případů ztracených bicyklů.

Téměř polovina spadá do kolonky „trestný čin“ – pachatelé způsobili majitelům škodu za více než pět tisíc korun. Jen malé procento chmatáků ovšem skončí v policejní síti.

„Nicméně teď řešíme případ sedmadvacetiletého muže, který ukradl čtyřiadvacet kol a prodával je po zastavárnách. Hrozí mu až tři roky vězení,“ popsal čerstvý policejní úspěch šéf břeclavské kriminálky Bohumil Gál.

Jak ale jedním dechem dodává, naděje, že majitel se svého jednostopého miláčka opět dočká, je velmi malá. „Problém je ten, že kola pachatelé prodávají do zastaváren. Ty pak putují dál a pak je problém ten případ vyřešit,“ poznamenal Gál.

Bránit se dá. Třeba koupí starého kola

Nejlepší rada pro vášnivé cyklisty zní jednoduše: pokud kolo, tak co možná za nejméně peněz. Postarší oprýskané kolo zloděje povětšinou spolehlivě od krádeže odradí.

Podle městských strážníků v Břeclavi jsou tak nejohroženější skupinou turisté. „Dá se říct, že Břeclavští tento problém znají. Turisté si navíc nemohou vybrat, jestli si vezmou nějaké starší, nebo novější kolo, když jedou do města,“ míní zástupce velitele břeclavské městské policie Libor Büchler.

Protřelí zloději si také raději vybírají méně okázalá místa. Například v částech Břeclavi, kde je kamerový systém, se odhodlají ke krádeži jen výjimečně. „Bohužel na to, aby byly kamery na všech místech, nejsou peníze,“ podotkl Büchler.

Vyznavačům k přírodě šetrného dopravního prostředku se ale přece jen alespoň v Břeclavi blýská na lepší časy. Město totiž nakoupilo díky dotacím ministerstva vnitra speciální stojany.

Moderní výdobytek, který označují radní příznačně jako „kladivo na zloděje kol“, by mohl opravdu zafungovat. Do stojanu se bicykl umístí tak, že jeho rám svírá uzamčené železné oko. Případný lapka tak musí použít pilku na železo anebo odemknout dozický zámek, který se běžně používá u bytových dveří.

„Jsem toho názoru, že tyto stojany se osvědčí a počet krádeží se skutečně zmenší,“ míní Gál.