Před několika dny se jedna z nich dočkala znovuotevření: Chateau de Frontiere neboli Hraniční zámeček v Hlohovci pocházející z roku 1816. „Hotel se zámeckou restaurací jsme otevřeli po organizačních změnách patnáctého dubna. Nabízí pohodlí a kvalitu služeb v prestižním prostředí renomovaného kulturního dědictví Unesco,“ přiblížil nynější fungování komplexu Mario Cantoni Fiala z partnerské společnosti Essens Europe Se.

Hraniční zámeček v Hlohovci
- Nechali jej postavit Lichtenštejni v letech 1816 – 1827 na břehu tamního rybníka za účelem relaxace a odpočinku a sloužil jako letní sídlo šlechtického rodu.
- Jméno zámečku a nápis na fasádě průčelí stavby Zwischen Österreich und Mähren připomíná, že pozemky, kde se zámek nachází, původně náležely k Moravě. Přibližně v době výstavby došlo k posunu zemské hranice mezi Markrabstvím moravským a Arcivévodstvím dolnorakouským do středu zámečku. Zde tuto hranici tvořil potok vytékající z vázy u sochy ležící nymfy.
- V letech 1936 – 1937 sloužil zámeček jako vojenský bunkr.
- Po roce 1945 sloužil jako ornitologická stanice a přestavby se dočkal až po revoluci.

Rozsáhlou rekonstrukci, která podle ČTK vyšla asi na osmdesát milionů, prodělala tato klasicistní stavba na přelomu let 2017 a 2018. Záměrem byla snaha přiblížit vnitřní i vnější prostory co nejvíc původní podobě. Oprav se dočkal také celý přilehlý areál včetně okolní zeleně. Zahradníci tam vysadili sedm tisíc čtverečních metrů trávníkových koberců.

Nejviditelnější je obnova fasády zámku, modernizace se dočkaly i prostory sociálního zázemí, kuchyně a restaurace i vyhlídkové terasy. „Dominantní prvek rekonstrukce byla výměna stávajícího poškozeného schodiště za monolitickou skořepinou konstrukci,“ uvedl před časem pro ČTK za dodavatele stavby obchodní ředitel firmy Skyscraper Milan Ščuka.

V soukromém vlastnictví je také jedna z památek Lednicko-valtického areálu, a to Chrám Tří Grácií. Déle než patnáct let tuto drobnou architektonickou stavbu spravuje vinař Miloš Michlovský z Rakvic na Břeclavsku. „Tři Grácie původně patřily brněnské Mendelově univerzitě. Ta je nabídla k prodeji. Tak jsem neváhal a využil toho,“ vzpomínal Michlovský.

Když Tři Grácie převzal, byly podle jeho slov v dezolátním a zuboženém stavu. „Začala se propadat střecha, zatékalo tam,“ dodal.

Salet využívá spíš nárazově. „Za pěkného počasí tam přichystáme ochutnávku našich vín a otevřeme prostory zdarma k nahlédnutí lidem,“ doplnil Michlovský.

Ilustrační foto.
O bývalý azylový dům má zájem charita

Také Kolonádu na Reistně nad Valticemi provozuje od roku 2008 soukromník: Vinné sklepy Valtice. „V okolí Reistny máme vinice. Pod ní je pak naše rodinné vinařství, které zbudovali na velkém Křížovém sklepě Lichtenštejni v roce 1640,“ zdůvodnil ředitel Vinných sklepů Valtice David Šťastný, proč se rozhodli vzít Kolonádu pod svá křídla. „Společné zájmy nás se správou zámku nejen spojily, ale spíše propojily. Dlouhodobě aktivně spolupracujeme," doplnil Šťastný.

Zda jsou památky v rukách původních majitelů, soukromníků nebo státu je podle Martina Radkovičce z Charvátské Nové Vsi úplně jedno. „Určitě by se ale o ni měl starat tak, aby se dochovala pro další generace,“ myslí si Radkovič.