Do kina Koruna v Břeclavi přichází tvář známá z desítek filmů a divadelních inscenací v pátek chvíli po jedné hodině odpolední. „Břeclav? Jsem tady krátce, ale libí se mi. Je svátek, ve městě je klid," vypráví Vašáryová o prvních dojmech.

Když padne zmínka o Lednicko-valtickém areálu, v mysli jí vyvstanou vzpomínky na řadu návštěv.

„Mnohokrát jsem v Lednici nebo Valticích natáčela. Bylo to velmi oblíbené místo. Minulý rok jsem se dozvěděla, že je zámek v Lednici opravený, takže jsme se tam byli podívat a vše jsem si prošla s radostí. Celé je to tam úžasné," líčí herečka, kterou televizní diváci znají například z filmů Horem Pádem (v roce 2004 za něj dostala Českého lva – pozn. red), Pelíšky nebo Lidé z maringotek.

Slovenská herečka Emilia Vašáryová obdivuje zámek v Lednici a moravské koláčky.

Sama ale ví, že místní region není jen o památkách. Prim hraje víno a vše kolem něj. „Byla jsem tady ve sklípku, ale už si nevzpomenu, kde přesně. Myslím si, že vinohradnická kultura, která zasahuje i k nám na Slovensko, je ve Střední Evropě jedinečná. Už dvakrát jsem byla pozvaná do Mikulova na vinobraní, ale vždy mi to do toho přišla jiná práce," míní Vašáryová a jedním dechem doplňuje, že alkoholu příliš neholduje.

Přesto. Na čem si pochutná, když se jí sklenička v ruce objeví? „Příliš se ve víně nevyznám, ale pro mě musí být suché, sladké moc nemusím. A mělo by být červené. Důležité je, abych předtím dobře jedla," prozrazuje herečka, která vyučuje na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě.

Neodolá ani moravským koláčkům. „Těm nejmenším, ty jsou úžasné. Doslova je obdivuji," dodává Vašáryová, jež se intenzivně věnuje charitě.

Od tří hodin odpoledne diskutovala s lidmi, kteří ji chtěli vidět osobně.