Všude kolem jen barvy, spreje i hlína. A k tomu všemu ještě velká plátna. Nevyužité prostory v jihovýchodním křídle mikulovského zámku se proměnily na několik ateliérů. V nich již třetí týden tvoří svá díla šestice umělců. Účastní se dalšího ročníku Mikulovského výtvarného sympózia „dílna".

„Dílna se letos koná již po devatenácté," vypráví předsedkyně občanského sdružení Společnost pro rozvoj Mikulovského výtvarného sympozia Marcela Effenbergerová.

Procházíme společně velkou místností. Uprostřed stojí dlouhý stůl zaplněný sklenicemi, hrnky, novinami, knihami i šachovnicí. Zdá se, že se stalo horní patro bývalého depozitáře zámku v Mikulově na čas pro výtvarníky domovem. „Máme přichystané i matrace, ale zatím jsme tady nepřespávali. Večer obvykle posedíme a pouštíme si filmy na vypůjčené promítačce," popisuje jeden z výtvarníků Karel Štědrý.

V jeho ateliéru vznikají dva obrazy. Připravené má proto na stolíku barvy, spreje a různě velké štětce. Jeden z těch menších právě bere do ruky a namáčí jej do sytě růžové barvy, aby pečlivě namaloval další část svého díla. „Obrazy jsem si připravil už doma. Nechtěl jsem totiž tápat, protože jsou poměrně složité," tvrdí Štědrý, který se devatenácté „dílny" v Mikulově účastní poprvé.

Stejně jako David Hanvald, který tvoří o místnost dál. Do Mikulova přijel z Liberce a do sbírky, jež díky výtvarnému sympoziu už řadu let vzniká, přidá šest svých děl. „Sbírka patří městu Mikulovu a je ve správě mikulovského regionálního muzea," doplňuje Effenbergerová.

Hanvald jako jediný má pro svou práci k dispozici dvě místnosti. „Ale jen dočasně. Za nedlouho budu muset jednu přenechat Jiřímu Votrubovi," směje se.

Štědrý i Hanvald zastupují v Mikulově začínající umělce. Vedle nich však tvoří i výtvarníci, jejichž dílo je již veřejnosti známé. Sympozium totiž již tradičně spojuje výtvarníky několika rozdílných generací. K té starší se řadí například i sochař Aleš Veselý. „Byl jsem kurátorem Martinem Dostálem přizvaný čtrnáct dní před zahájením a jsem velmi rád," přiznává s úsměvem umělec. Přitom míchá směsici hlíny a barvy. Dvě důležité složky pro jeho dílo.

To bude k vidění stejně jako všechny ostatní na závěrečné výstavě. „Ta se otevře příští sobotu o půl sedmé večer na horním nádvoří mikulovského zámku. Návštěvníky provede kurátor sympozia Martin Dostál," láká Effenbergerová.

Zároveň je na programu i hudební večer, který zahájí známý jazzman Peter Lipa.