Milovníci čokolády a památek míří do Valtic. Už od pátku a ž do neděle se na tamním zámku koná první ročník festivalu čokolády nazvaný Sladký život. Kastelán Michal Tlusták je přesvědčený, že taková akce přiláká nové návštěvníky. Zájemci se mohou těšit hned na několik druhů čokolády od nejméně šesti výrobců.

„Loni na podzim jsem byl na dovolené ve Francii. Byli jsme se podívat na zámku ve Vaux, kde se podobná akce koná každoročně. Jmenuje se Čokoládová slavnost. Takže tam jsem dostal nápad, že bychom to mohli zkusit uspořádat i u nás,“ prozradil první myšlenku kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

Podle něj pak už nebylo nic jednoduššího, než si na internetu vyhledat výrobce čokolády z blízkého okolí. „Zatím mám potvrzených šest firem, které by se měly na zámku ukázat. Firmy se představí v prvním patře s tím nejlepším, co mají. Zároveň jsme jim nabídli i prostory ve druhém patře zámku, kde se bude konat ochutnávka a prodej čokolády,“ naznačil s tím, že na festiválek se dostanou ti, kteří si zakoupí vstupenku na prohlídku zámku. Prodejci čokolády tam budou od pátku až do neděle od devíti hodin dopoledne až do šesti odpoledne.

Čokoláda s vínem

Na akci, na které se mohou lidé těšit i na ochutnávku růžových vín, a to v sobotu i neděli, míří mnoho lidí. I z Břeclavi a dalších obcí v regionu.

„Čokoládu mám ráda, takže výstavu ve Valticích si rozhodně nenechám ujít. A spojení s degustací růžových vín zní také slibně. Uspořádat takovou akci v interiérech zámku je navíc výborný nápad, určitě je to skvělý způsob, jak návštěvníky do zámku nalákat,“ usmívala se Hana Hlavatá z Břeclavi, která se na akci nejspíše vydá s dalšími milovníky čokolády ze svého okolí.

Na své si přijdou i děti. Kastelán se totiž rozhodl, že pro ně na sobotu připraví oslavu Mezinárodního dne dětí. „Představí se Circo Internationale s herci, žongléry a muzikanty. Chybět nebude ani pásmo soutěží nazvané Z pohádky do pohádky, takže na ně čeká třeba víla Amálka nebo princ Bajaja,“ doplnil. Dětský den se odehraje na nádvoří a bude pro návštěvníky zdarma.

Takový nápad spojení čokolády a dětské dne se líbí i Markétě Uhlířové. „Syn o víkendu slaví narozeniny, takže se tam možná vypravíme,“ usmívala se.

Na zámku kastelán očekává nejen návštěvníky z Břeclavi. „Měl jsem poměrně hodně telefonátů od potencionálních návštěvníků i z jiných míst republiky. Chtěli bychom hlavně založit novou tradici. A připravit pro lidi něco nového, co jinde není,“ dodal.