Během dvou až tří let chce břeclavské vedení uvolnit padesát až šedesát milionů korun na opravu zámku. Plány navíc mohou rozšířit peněžní prostředky z evropských fondů, o které město žádá.

Skutečnost, že břeclavská radnice konečně se zámkem postoupí od slov k činům, přivítá mnoho lidí. Jedním z nich je například Petr Lebloch. Dělá správce autokempu, který se nachází jen několik desítek metrů od zámku. „Tuto zprávu vnímáme velmi kladně. Takové změny přitáhnou další lidi. Věřím samozřejmě, že se to odrazí na návštěvnosti kempu,“ slibuje si Lebloch.

„Pro město Břeclav je rekonstrukce zámku jednou z nejdůležitějších akcí v tomto roce. Zatím je zajištěna jeho statika a došlo k opravě střechy. Uzavřeli jsme koaliční dohodu, že se do oprav zámku pustíme, i když se nám nepodaří získat evropské peníze,“ podotkl břeclavský místostarosta Pavel Dominik. Jak říká, v zámku se každopádně bude topit, svítit a dostane novou fasádu.

„Rada města rozhodla, že to zatím nebudou, jak se říká, zlaté kliky, ale budeme žádat o peníze z evropských fondů, a až se bude v zámku svítit a topit, budeme jednat s investory, co by v něm mohlo být,“ doplnil starosta Břeclavi Dymo Piškula.

Stavební práce mají odstartovat po vydání patřičných povolení v červenci či v srpnu. „Letos hodláme vyčlenit dvacet až třicet milionů korun. V první fázi ty peníze nebudou až tak vidět, protože je spolknou přeložky inženýrských sítí,“ uvedl Dominik.

Vedení města zatím nemá přesnou představu, co přesně zámek lidem nabídne. Už je nicméně jisté, že to bude sloužit jak městu, tak i komerčním účelům. Podle Dominika se počítá s variabilním využitím vnitřní plochy.

Možnosti řešení zámeckého interiéru už zpracovává stavební a projekční společnost FKB. „Uvažuje se o kombinaci komerčních a neziskových aktivit. Jedná se například o muzejní plochu a prostory pro gastronomický provoz, obchod, služby a kongresové zázemí. Funkční využití a technické řešení už je navrženo. Bude samozřejmě záležet, jaké finanční prostředky město získá,“ vysvětlil projektant Libor Foukal.

O tom, kolik peněz by stála kompletní rekonstrukce zámku, zatím podle svých slov nechce polemizovat. „Jsme ve fázi zpracování položkového rozpočtu. Nedokážu říct, zda to bude deset, dvacet, nebo sto milionů,“ dodal.

K tématu břeclavský zámek: