Firma vyrábějící díly do aut má pobočku v Břeclavi. „Chceme si vyjednat nárůst mezd. U nich máme zájem o růst v průměru až o pět procent," řekl zástupce odborového svazu KOVO v břeclavské pobočce firmy Jaroslav Kozáčik.
Podle něj navíc dostávají pracovníci v Břeclavi v průměru zhruba o tři tisíce měsíčně méně než lidé na obdobné pozici v ostatních závodech v České republice. „Chceme dosáhnout také platové rovnocennosti. Aby lidé na jižní Moravě nebyli neustále bití za to, že pracují zde, a ne v Čechách," doplnil Kozáčik. Návrh se týká všech poboček.
Kromě toho chtějí odbory prosadit zvýšení příplatků pro zaměstnance za práci v noci či o víkendu. Dále požadují pro každého nárůst dovolené ze čtyř na pět týdnů. To doposud platilo jen za určitých kritérií. Chtějí i příspěvek na penzijní spoření a životní připojištění.
Zástupci obou stran se prozatím pořádně nesešli. Přitom společný návrh předložily obě odborové organizace zaměstnavateli už pátého listopadu minulého roku. Od té doby absolvovali na konci téhož měsíce první kolo společného vyjednávání, kde si vyjasnili obecné věci. Konkrétní podmínky zatím zůstaly stranou.
Zcela neustoupí
Na další schůzce byli odboráři dohodnutí s jednatelem Linde-Wiemann v sídle společnosti v Lysé nad Labem osmnáctého ledna. Kvůli jeho nepřítomnosti však setkání padlo. Další jednání plánují až na druhého března. „Čekáme, jak se k tomu zaměstnavatel postaví. Jsme ochotní o našich požadavcích jednat, ale zcela neustoupíme," vyjádřil se k současné situaci šéf regionální pobočky KOVO Jiří Grim.
Odpověď ze strany Linde-Wiemann na jednání o kolektivní smlouvě se zaměstnanci Břeclavský deník Rovnost nedostal. „Vyjednávání má na starosti personální ředitelka (Jana Sriencová – pozn. red.). Ta je v současné době na dovolené v zahraničí," stálo v emailové reakci.
Zdlouhavé jednání se zaměstnancům přestává líbit, chtějí tvrdší postup. Zástupci odborářů jsou připravení požádat ministerstvo práce a sociálních věcí o zprostředkovatele jednání. Krajním řešením je stávková pohotovost a následná stávka.