Někdejší lichtenštejnská rezidence stále čeká na kupce. Některé realitní kanceláře už ji ale stáhly z nabídky. Podle jednatele realitní společnosti Roberta Schmidta se zámek nedal prodat za deset milionů, které za něj majitel chce.

„Jeho stav neodpovídal ceně. Zájemců o něj ale bylo relativně hodně. Ovšem nutné investice a technický stav byly takové, že i když přijeli zájemci ze zahraničí, nakonec řekli, že by rekonstrukce byla velmi náročná,“ vylíčil Schmidt, jehož realitní společnost také zámek nabízela k prodeji.

Majitel zámku Štěpán Červeňák poznamenal, že historická památka má za sebou statické úpravy, nový kotel a systém vytápění. Jak se svěřil, o zlevnění nemovitosti neuvažoval. „Je to investice,“ uvedl.

Podle Červeňáka se občas ozvou zájemci o koupi. Jenže nakonec odcházejí s tím, že je pro ně objekt malý nebo naopak velký. „Každý má jinou představu. Vážnější zájemce zatím není,“ sdělil majitel památky.

Nejvážnější investor, který byl ochotný dát za zámek deset milionů korun, měl podmínku. Chtěl i okolní lesy. „Ale to ztroskotalo, protože prodej lesů soukromým subjektům je dnes problém,“ poznamenal Schmidt.

Další náklady

Když si podle jednatele realitní společnosti každý zájemce spočítal další náklady, zjistil, že bude potřeba vynaložit dalších minimálně sto milionů korun. A protože se jedná o památkově chráněný objekt, znamená to i dodržet všechna nařízení památkářů.

Protože je zámek v soukromých rukou, drnholecký starosta Jan Ivičič nemá příliš povědomí o zájemcích a jeho dalším využití. „Přál bych si hlavně, aby už byl opravený. Aby to byl výstavní vstup do Drnholce. Zámek je spolu s kostelem dominantní,“ nechal se slyšet Ivičič.

Potenciál zámku se navíc podle něj dá využít i k turistickým účelům. „Teď se rozjíždí akvapark v Pasohlávkách. Plánují se tam lázně a my jsme sousední obec. Myslím si, že do budoucna bude poptávka po ubytovacích službách i v okolních obcích. Doufám tedy, že se s tím svezeme a najde se investor,“ podíval se starosta do budoucnosti.

Současný pohled na zámek podle něj není příliš lichotivý. „Už nějakých deset dvanáct let je opravená zhruba jedna třetina fasády. Na zbytku opadává omítka. I okolí není zrovna v hezkém stavu. Ale zase chápu majitele, že je to obrovská finanční zátěž a na to peníze nemá,“ zmínil zároveň.

V interiéru zámku pronajal majitel obci obřadní síň. „Pořádáme tam svatby, vítání občánků a podobné akce,“ uvedl Ivičič. Ve zbývajících místnostech jsou kanceláře firem. V několika jsou zachované původní štukové stropy.

Zámek má čtyřicet místností, rozsáhlé sklepy, podkroví a dokonce přepravní výtah. K zámku patří i nádvoří se zdobeným vstupním portálem a menší park.