Zámky na Břeclavsku slaví. Díky nepříznivému červencovému počasí je navštívily zástupy turistů. Jen do Lednice zavítalo nejvíce lidí za posledních pět let. Srpen slibuje podobně nadějná čísla. Kasteláni neskrývají radost.

„Letos v červenci do Lednice na zámek zavítalo devětasedmdesát tisíc lidí. Je to o tisíc více než loni a čtyři tisíce více než v roce 2009. Nárůst jsme zaznamenali i u návštěvy minaretu. Tam se přišlo podívat asi o dvacet procent více zájemců,“ byla spokojená kastelánka lednického zámku Ivana Holásková s tím, že celkem loni do Lednice zavítalo tři sta čtyřicet tisíc lidí. Letos jich snad bude zase o trochu více.

Holásková přiznala, že jim nejvíce nahrálo nepříliš letní počasí. Přestože se na začátku sezony zdálo, že zámky zažijí spíše desetiprocentní propad, nakonec z toho bude asi nejsilnější sezona za poslední léta.

„Přes prázdniny je u nás nejčastěji slyšet čeština. Zahraniční turisté jezdí více mimo léto. Z celkového počtu je asi třicet procent zahraničních turistů, zbytek jsou domácí. Přes léto jsou to z ciziny hlavně jednotlivci. Na jaře a na podzim pak celé zájezdy z Polska, Maďarska či Ruska,“ popsala kastelánka.

Holásková se netají ani tím, že by byla ráda, kdyby se do Lednice podařilo vrátit titul Nejnavštěvovanější zámek České republiky.

Dvanáct procent

Radost z letošní sezony mají i na zámku ve Valticích. Tam podle kastelána Michala Tlustáka špatné počasí přilákalo o dvanáct procent návštěvníků více než v minulém roce. „S návštěvností jsme na tom letos dobře. Určitě je to díky špatnému počasí, kterému my kasteláni říkáme zámecké počasí. Třeba v posledních dnech, kdy je opět teplo a slunečno, k nám jezdí méně návštěvníků,“ zamyslel se Tlusták.

Jak přiznal, přestože se letos ve Valticích konalo a koná mnoho zajímavých akcí, na tržbě se to zase až tak nepromítne. „Měli jsme tady festival čokolády, hudební akci Hradologie a ještě nás čeká festival Moravské hrady.cz. Ale na zámku se moc z návštěvníků akcí nakonec neobjeví,“ dodal Tlusták.

Podle něj nové sály, které se otevřely v letošním roce, asi moc turistů nepřilákaly. „Nemyslím si, že by k nám lidé jezdili tak často, že by si pamatovali, že jsme je otevřené neměli. Pokud vše půjde podle plánu, měli bychom doopravovat další sály, které ještě zámek ukrývá,“ naznačil s tím, že zatím je předčasné mluvit o rozpočtu na příští rok.

Vyšší návštěvnost zaznamenali také na zámku v Mikulově. Tam dokonce stoupla o třicet procent. „V červenci k nám zavítalo téměř patnáct tisíc lidí. Loni ve stejném období to bylo kolem jedenácti tisíc. Hodně nám pomohly výstavy vláčků a Křehký Mikulov. Na vláčky zavítalo hned pět tisíc turistů,“ pochlubila se zájmem zástupkyně ředitele Regionálního muzea Mikulov Jana Souchopová.