Deštivé počasí v červnu a prudké výkyvy teplot v červenci neodradily zájemce o prohlídky zámků na Břeclavsku. Někteří kasteláni si takové počasí pochvalují.

„Když je špatné počasí, tak je to u nás s návštěvností trochu lepší. Pokud je jen trochu pod mrakem nebo lehce prší, tak je to pro nás dobré, protože se turisté nemohou koupat,“ vyvrátila spekulace o malém zájmu o prohlídky lednického zámku při špatném počasí jeho kastelánka Ivana Holásková. Podle ní je zatím o prohlídky stejný zájem jako v minulé sezoně.

Kromě samotného zámku zavítají většinou lidé také do parku a k přilehlým saletům. „Denně máme asi dva tisíce platících návštěvníků na všech okruzích. Když jsem srovnávala počet turistů od dubna do června s loňským rokem, tak máme i malý nárůst. Asi pět procent,“ pochvalovala si kastelánka.

Mikulovský zámek: oproti loňsku velký nárůst

Se zájmem o prohlídky jsou spokojení také v Mikulově. „Myslím si, že lidé tolik nejezdí do zahraničí a spíš se snaží poznávat krásy České republiky. V dubnu k nám přijely necelé dva tisíce návštěvníků, v květnu pak téměř čtyři a půl tisíce a v červnu už skoro pět tisíc. Ve srovnání s loňským rokem je to velký nárůst, protože třeba v dubnu jich byly jen čtyři sta,“ doplnila Jana Souchopová z Regionálního muzea v Mikulově.

S menším poklesem se naopak setkali ve valtickém zámku. „V červnu jsme zaznamenali mírný propad návštěvnosti, protože opravdu hodně pršelo. Teď jsme zhruba na loňských číslech. Lidí na zámek přijelo asi o pět procent méně než v loňském roce. Pokud máme dobrý den, přijde asi čtyři sta návštěvníků,“ zhodnotil kastelán Michal Tlusták. Jak ale dodal, zatím nemá k dispozici čísla za červenec.

„Jezdíme hodně na cyklistické dovolené a letos chceme zavítat na jižní Moravu. Do Lednicko-valtického areálu se určitě vypravíme a myslím si, že když už má člověk dovolenou, tak určitě kvůli dešti návštěvu zámku nevynechá,“ těšila se na srpnovou dovolenou Lucie Felcmanová z Prahy.

Zámky na Břeclavsku se snaží své potencionální návštěvníky přilákat i zajímavým programem. V Lednici například zopakují sedmého a osmého srpna večerní prohlídky s úspěšným divadelním představením. Valtický zámek připravil na tento víkend zahradní party s turnajem v pétanque a příští týden se mohou zájemci těšit na vinařské slavnosti a koncert skupiny Hradišťan. V Mikulově se každou středu konají noční prohlídky s Bílou paní.