Krajinomalba od známého malíře Jana Pietera Brueghela nebo obraz Lovečtí psi útočící na medvěda od Carla Borromäa. To je jen malá část z toho, co na aukci uměleckých děl a historického nábytku z majetku Lichtenštejnů v Amsterdamu vydražili čeští zástupci.

Skupina složená z kastelánů lednického a valtického zámku, hradu Šternberk a pracovníků Národního památkového ústavu vydražila v prestižní aukční síni Christie´s hned osmadvacet položek. Nejvíce předmětů poputuje do Valtic. Kastelánka zámku v Lednici Ivana Holásková si přijela do Holandska především pro vzácné obrazy, které si Lichtenštejni odvezli ze zámku těsně před koncem války.

„Do Lednice přibudou hlavně obrazy, sedací soupravy a kolekce osmi židlí. Chceme je nainstalovat do zámku, jakmile nám je přivezou. Do Valtic ale půjde podstatně víc předmětů. Mrzí mě, že nám unikl obraz od Klaese Molenaera Krajina s vodopádem, který visel původně v lednickém zámku. Jeho cena se totiž vyšplhala do závratných výšek,“ popsala Holásková. Podle jejích slov byla atmosféra na dražbě báječná. „Vědělo se totiž, že jsme z České republiky a že se snažíme vrátit na zámek původní mobiliář. Proto nám při dražbě fandili,“ řekla lednická kastelánka.

Na nejvyšší sumu se vyšplhala série dvou globů, pro kterou se ale našel pouze jediný zájemce. Národní památkový ústav je s výsledkem aukce také spokojený. „Mohu potvrdit, že čeští zástupci získali na dražbě osmadvacet položek z katalogu aukční síně. Ve skutečnosti se ale jedná o více předmětů, některé jsou totiž v sadách a kolekcích,“ prozradil mluvčí Národního památkového ústavu Zdeněk Musil. Knížecí rodina sbírá umělecká díla už více než čtyři století. Za tu dobu se jí podařilo nashromáždit jednu z největších soukromých uměleckých sbírek na světě.

„V průběhu staletí jsme nashromáždili tisíce objektů. Mnohé z nich jsou k vidění v Lichtenštejnském muzeu ve Vídni. Další jsme využili při výzdobě našich rodinných sídel,“ snažil se přiblížit vládnoucí lichtenštejnský princ Hans–Adam II. „Nemohli jsme umístit mnoho dalších děl, a to je důvod, proč jsme se rozhodli rozloučit se čtyřmi sty padesáti objekty,“ dodal princ. K zařizování zámeckých interiérů poslouží kastelánům dobové fotografie a podrobný soupis předmětů, který si Lichtenštejnové o svém majetku pečlivě vedli.

„Dokážeme z nich vyčíst původní rozestavení nábytku a obrazů v jednotlivých místnostech,“ naznačila lednická kastelánka Ivana Holásková. Dražby se po telefonu zúčastnil i tajemný mecenáš z Břeclavska. Zakoupil tři obrazy, které má podle dohody zapůjčit zámku ve Valticích. Podle Mladé fronty Dnes jde o podnikatele Luďka Mikuleckého z Břeclavi.

Související článek: Kasteláni byli na dražbě úspěšní