Vážení čtenáři, přinášíme vám co nejpodrobnější volební zpravodajství, které najdete ZDE

Téměř čtyřiadvacet milionů. Tolik stála břeclavskou radnici oprava tamního zámku jen v roce 2009. Vedení města tím chtělo zabránit dalšímu chátrání památky. Kandidáti na nového starostu s nutnými opravami vesměs souhlasí, odmítají ale, že by peníze mělo dát jen město.

„Všichni víme, jak byl zámek využívaný posledních čtyřicet let. Takže by mi ani nevadilo, kdyby se našel soukromý investor typu provozovatele hotelu a udělal tam slušně vypadající a fungující hotel,“ zamyslel se nad budoucností památky lídr vládnoucího Pro Regionu Zdeněk Petr.

„Rozhodně jsem proti tomu, aby nám zámek spadl na hlavu. Je to symbol Břeclavi, měl by se opravit, ale musíme vědět, k čemu poslouží,“ netajil se Oldřich Ryšavý, který je jedničkou kandidátky ČSSD. Jak dodal, ví, že radnice už jednala s potencionálními zájemci z oblasti hotelnictví.

S nezbytnou opravou souhlasí i kandidát na starostu z KSČM Leopold Levák. Ten má představu, co by se v něm mohlo v budoucnu nacházet. „Umím si v zámku představit multifunkční centrum. Zámek a prostředí je pěkné. Možná, kdyby byl opravený, našli by se ti, co by si v něm chtěli udělat sídlo,“ zapřemýšlel nad možnostmi, jak přilákat další investory, kteří by radnici pomohli.

Že by mohl zámek přilákat do Břeclavi více turistů, je přesvědčený lídr Strany Práv Občanů – Zemanovci Miloslav Šale. „Určitě by se zámek měl využívat jako nějaké muzeum. Mohly by v něm být třeba sbírky z regionu, něco o Podluží,“ navrhl. Podle něj by byla věž zámku vhodná třeba jako vyhlídka.

Podle Pavla Roučka, který je lídrem kandidátky Perspektiva pro Břeclav, je problém se zámkem dlouhodobý. „Pochybení s touto památkou nastalo už po listopadu 1989. Tehdy měla zámek opravit společnost, která postavila benzinku Tamoil. Od té doby ale město do objektu dalo desítky milionů samo. Mělo by určitě využít třeba evropských dotací nebo peněz od dalších investorů,“ je přesvědčený o nutné spoluúčasti dalších Rouček.

„Investic do památek není nikdy dost. S přihlédnutím k okamžiku jejich vzniku se na jejich stavu podepsal čas, klimatické podmínky a možná totalita a způsob jejich využití. Nacházíme se v oblasti s bohatým kulturním dědictvím, takže bych považovala za nezodpovědné to ignorovat. Myslím, že povinností každého vlastníka památek je, aby o ně pečoval s maximálním úsilím,“ je si vědomá odkazu předků Jana Kramářová, jednička v současnosti koaličního Občanského fóra Břeclav.

Pohansko se opět dočká oprav

Zámeček Pohansko dostane v příští turistické sezoně nový kabát. Součástí oprav, které radnici vyjdou asi na deset milionů korun, má být fasáda, ale také lepší izolace odvodňovacího systému budovy či nové toalety. „Na opravách se v devadesátých letech podílelo asi šest firem. Nevím, jestli to bylo nevyzrálostí společností nebo to byla i chyba radnice pod vedením Anny Procházkové, ale opravy nedopadly dobře. Firmy pak zkrachovaly, takže nebylo možné uplatnit záruční opravy,“ objasnila jednička Občanského fóra Břeclav Jana Kramářová, která je zároveň ředitelkou muzea.

Kandidát na starostu za Zemanovce Miloslav Šale je přesvědčený, že by město nákladné opravy samo platit nemělo. „Pořád se zámeček opravuje a pořád není dokončený. Myslím si, že by se tady mělo více peněz využívat z památkového ústavu. Město by se mělo na jeho opravách jen spolupodílet,“ zamyslel se. (ewi, ast)

Na památky lídři myslí, peníze by dali ale jenom do některých

Židovská škola, kapličky, ale i židovský hřbitov s obřadní síní. To je jen pár památek v Břeclavi, které by si podle některých lídrů zasloužily opravy. „Břeclav by mohla mít opravenou nejen synagogu, ale i obřadní síň i samotný židovský hřbitov,“ je přesvědčený lídr KDU–ČSL Miloš Petrů.

Že se na drobnější stavby zapomíná, ví i Aleš Nešpor z ODS. „Určitě by ale radnice neměla opravovat památky v katastrálním území Valtice, třeba kapli svatého Huberta. Břeclav takto vyhazuje peníze a důvody jsou zištné,“ míní.

Podle jedničky TOP 09 Patricie Hanušové památky Břeclav nezanedbává. „Ty, kterým by se ale měla věnovat větší pozornost, by se určitě našly. Nejdřív musíme vyřešit zámek,“ uvedla.

ELIŠKA WINDOVÁ
IVA VALENTOVÁ