V řadě za sebou, traktory tu jsou. To není pokus o rým, ale popis pravé skutečnosti. Takový obrázek se totiž naskýtá každému, kdo v sobotu dopoledne prochází kolem Kulturního domu ve Velkých Bílovicích.

„Zetor, Lamborghini…," poznává s přehledem značky zaparkovaných traktorů dvanáctiletý František Svoboda z Velkých Bílovic. A to i přesto, že se o traktory příliš nezajímá. „Když projíždějí kolem našeho domu každý den, tak už některé traktory i poznám," říká zkušeně školák.

V největší vinařské obci v České republice je traktor součástí každodenního života. A právě tato skutečnost stála u zrodu myšlenky vytvořit akci Traktory, jejímž cílem je rekord v co největším počtu traktorů na jednom místě. „Nápad vznikl ve sklepě, protože tady takové nápady vznikají jenom ve sklepě," směje se jeden z organizátorů sobotní akce Jiljí Barouš.

Poprvé se Velkobílovičtí s počtem 137 traktorů zapsali do české knihy rekordů v roce 2007, kdy se konal první ročník akce. Po šesti letech se pořadatelé rozhodli rekord překonat. „Zásadní podmínkou je, aby se zúčastnil traktor z Velkých Bílovic. S traktorem může přijet, kdo chce, zaparkovat a zaregistrovat se. Značka přitom nerozhoduje," přibližuje Barouš.

A zapomíná dodat, že je nutné čekat. Na to, jestli se seřadí tolik traktorů, aby pelhřimovská agentura Dobrý den rekord uznala. „Jsem přesvědčený o tom, že vytvoříme nový rekord," ujišťuje Barouš.

Malé, velké, staré, nové traktory nejrůznějších značek postupně vytvářejí řadu, na jejíž konec už nedohlédnu. Spočítat se je dříve než komise rozhodla například Michaela Teturová z Velkých Bílovic, která na akci dorazila se svým čtyřletým synem a osmiletým synovcem. „Začneme od horního konce. Ale už nyní si myslím, že ten minulý počet překonáme," usmívá se ještě před součtem.Čeká na ni kus práce.

Velkobílovické akce se zúčastnili jednotlivci i tamní zemědělské firmy, které vyslaly s traktory své pracovníky. Mezi nimi se objevila i jediná řidička, která právě jeden ze svěřených zemědělských strojů svého zaměstnavatele zastavuje před dalším strojem. „Normálně traktorem nejezdím, ale dneska na mě zbyl," směje se Helena Feslová.

Po třech hodinách parkovacích manévrů to vypadá, že víc traktorů se do Velkých Bílovic už nemůže vejít. Opak je pravdou. Půl hodiny před koncem stanoveného času na seřazování traktorů přijíždí poslední opozdilci.

„Původně jsem říkal, že když bude škaredé počasí, tak se nezúčastním. Je ale hezky, tak jsem přijel. Navíc ta příprava chvíli trvala," vysvětluje pozdní příjezd majitel traktoru Václav Tetur. Podle jeho odhadu je krátce před dvanáctou hodinou na místě kolem 250 traktorů. Jak se všichni návštěvníci později dovídají, nebyl daleko od pravdy. Velké Bílovice nakonec zaplnilo 231 traktorů, které stály v řadě dlouhé 851,45 metrů. Rekord z roku 2007 tak Velkobílovičtí překonali.