A těší je příznivá zpráva.

Nastupují početné ročníky.

Například v Ladné díky tomu pravděpodobně po letech otevřou samostatnou první třídu. „Mírný boj o žáky je. Zrovna jsme měli besedu s rodiči. Navzdory tomu, že některé předpoklady uváděly, že budou chtít dát děti do Břeclavi, udělá jich to jen pár. Ti, co se rozhodovali, přišli, což nás velmi potěšilo. Pracujeme s novými trendy a myslím, že můžeme konkurovat i větším školám," říkala tamní ředitelka Jana Mrázová.

Ladenští nezahálejí. Kromě besedy sestavili také žebříček s důvody, proč dítě svěřit právě jim. Podle Mrázové zaujali rodiče i plánem na samostatnou třídu, v níž by mělo zasednout devět dětí. „Individuální přístup tak bude maximální. Jinak jsme malotřídka, kde je spojená první s druhou třídou a třetí se čtvrtou. Pátá je zvlášť," doplnila ředitelka.

Stahují žáky z okolí

V Břeclavi podle předpokladů nastoupí na tamní školy kolem 260 dětí. Nejspíš až deset procent předškoláků dostane odklad. „Mluví se o silných ročnících, ale u škol je to trochu jiné než u školek. Počet odkladů se každým rokem mění. Každopádně učebny potřebnou kapacitu mají, i když extra výrazný nárůst nečekáme. Vše se ale může změnit, jde pouze o předpoklady," sdělila mluvčí radnice v okresním městě Eliška Windová.

Zatímco zápisy v Břeclavi skončí v pátek, v Hustopečích jsou vyznačené v kalendáři ještě v únoru. Základní školu Komenského už navštívily děti z několika mateřinek. „Přišly k nám děti z obou hustopečských mateřských škol, ale také ze Strachotína a Horních Bojanovic," informoval ředitel školy Miroslav Patloka.

Zájem předškoláků z okolních vesnic se postupně zvyšuje. Tradičně do prvních tříd nastupují nejen děti z Horních Bojanovic a Strachotína. „Chodí k nám i ze Staroviček. Mají tam sice již dlouho obnovenou základní školu, přesto se někdy rodiče rozhodnou, že pošlou děti k nám," zmínil Patloka.

Kolik prvňáků v příštím roce usedne do školních lavic, Hustopečští nevědí. „Zatím nemám zápisové lístky v ruce, takže bych čísla jen namátkově odhadoval. Avšak jsme připravení. Vždy spolupracujeme i s druhou hustopečskou základní školou a dohromady máme kapacitu tříd velkou. Takže se nebojím, že bychom měli málo míst," ujišťoval ředitel.

Budoucí školáci musí u zápisu například prokázat, že správně drží tužku, sami se najedí a mají alespoň částečné početní představy. V Hustopečích jsou u toho i učitelky ze školky. „Ty mají často také rozhodující slovo, zda je dítě na první třídu už připravené. Přece jen je znají nejlíp a ví, kdy je budoucí žák třeba jen nervózní," dodal Patloka.