Obnova místa v majetku obce je součástí chystaných pozemkových úprav. „Nikolčický přírodní park bude navazovat přímo na hřbitov, z nějž povede nová, dá se říci hlavní, zpevněná cesta. Nyní místní včetně školčat na procházky chodí zpravidla jen po dědině. Zamýšleli jsme, že by tudy mohl na hřbitov kupříkladu pak procházet i pohřební průvod,“ přiblížil starosta Karel Rainet.

Vedení obce už má zpracovanou i projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí a bude se pokračovat s prováděcí projektovou dokumentací. Zásah má být co možná nejmenší. „Nejprve necháme vyčistit náletové dřeviny. Pak vybudujeme nové cestičky především z přírodních materiálů jako je kámen. Počítáme s tím, že zde přibydou hrací plochy pro děti i místa k odpočinku. Nahoře na kopci pak chceme postavit dřevěný altánek, který by byl uzpůsobený například k rodinným setkáním, a v němž by bylo možné třeba i grilovat,“ ukazoval na místě redaktorce starosta.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Akce Adoptuj si svůj záhon v Lanžhotě v roce 2021.
Lanžhot: Městské pozemky zkrášlí další stromy, keře i květiny

Za obnovu pozemků je ráda i jedna z tamních obyvatelek, kterou Deník Rovnost oslovil. „Někdo je proti, jiní jsou zase pro. Já jsem spíše pro, jakákoli aktivita, která napomůže přírodě, je podle mě užitečná. Rozhodně je to lepší než budovat cokoli z betonu nebo stavět elektrárny,“ nechala se slyšet žena, která se však představit odmítla.

Kopec nad obcí ve směru na Šitbořice postupně zarůstá a některé dříve přístupné cesty už jsou již zcela neprůchozí. „Přírodní ráz místa však chceme zachovat. Kromě toho připravujeme také informační tabule, ze kterých se lidé dozvědí, jací živočichové zde žijí, nebo také to, jaké rostliny jsou tady doma," popsal Rainet.

Staré stromy nahrazuje v Hustopečích nová výsadba.
FOTO: Nemocné stromy v Hustopečích nahrazují mladé. Zlikvidovali i pajasany

Podobné myšlenky vítá kupříkladu břeclavský ekolog Filip Šálek. „Tyto způsoby obnovy se mi moc líbí a je dobře, že se najdou obce, které takové záměry chtějí realizovat,“ zareagoval při pohledu na připravované vizualizace.

Lidé, kteří místo dobře znají, se na proměnu těší. Podle Kateřiny Vontorové je důležité, aby příprava chystaného rozšíření a zkultivování nyní příliš nevyužívaného prostoru neponičila stávající plochy. „Hlavně, aby nepřijely bagry, a aby novým plánům nemusely ustupovat stávající stromy a keře. Ať je to především udělané citlivě, a ať to respektuje nynější charakter místa. Čím víc zeleně a vodních ploch, tím líp pro nás lidi. No a pokud pomůže Nikolčický přírodní park tomu, aby vyšli lidé ven do přírody, rozhýbali se, a třeba se ještě něco naučili o místní fauně a flóře, tak jsem jedině pro,“ usmívala se žena z Blanenska, která do Nikolčic jezdívá za přáteli.