Po operaci vážné zlomeniny nohy byla ve středu odpoledne osmašedesátiletá důchodkyně z Břeclavi. O den dříve uklouzla na sněhu v centru okresního města a stala se jednou z mnoha lidí, kteří v regionu výrazně pocítili hustý příval vloček a následného ledu.

Rodina zraněné ženy nyní zjišťuje, zda někdo zanedbal údržbu chodníku. Poté se rozhodne, co dál. „Chtěli bychom však poděkovat duchapřítomnému muži, který se babičky ujal a zavezl ji do nemocnice," vzkázala rodina prostřednictvím Břeclavského deníku.

Co vyšetřovat mají také policisté.

Kromě více či méně závažných pádů chodců je nejvíce zaměstnala hromadná nehoda, která se stala v noci na středu na dálnici D2 u Velkých Nemčic. Na místo, kde se střetly dva kamiony a osobní auto, se sjeli záchranáři a tři jednotky hasičů.

Auto mělo německou poznávací značku, náklaďáky zase slovenskou a maďarskou.

„Havarovaný kamion s návěsem zůstal stát v levém jízdním pruhu. Druhé nákladní auto bez návěsu uvízlo částí mimo silnici a částí v odstavném jízdním pruhu. Dálnice byla neprůjezdná, policisté tak odklonili dopravu na exit Blučina," popsal zásah mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Se solí je třeba hospodařit

Původně informace uváděly dokonce pět poškozených vozidel, dvě však podle středečního Mikoškova vyjádření vyvázla bez škrábnutí. Zranění utrpěl pouze řidič jednoho z kamionů, ošetření ovšem odmítl.

Škody se za uplynulé dva dny vyhouply do statisíců korun.

Sněžení přes noc na středu ustalo, ráno však opět vyrazili lidé před domy, kde hrnuli sníh pryč z chodníků. Zataženou oblohu vystřídalo slunce, které vytvořilo na silnicích neoblíbenou „břečku". Ani ta ale neodradila cyklisty, kteří nejen v centru Břeclavi šlapou do pedálů za každého počasí a rizika. Vyvázli bez následků. „Do odpoledne jsme řešili pouze jednu nehodu, kdy se střetla dvě osobní auta, škoda je deset tisíc korun," poznamenala policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Za stav v ulicích je odpovědné město, z daleka ne všude a ihned ale mohou údržbáři podle referentky břeclavské radnice Elišky Windové být.

„Máme plán, podle kterého se nejdříve uklízí nejdůležitější trasy. Starosta zároveň už dříve poprosil lidi, kteří mohou, aby s úklidem před vlastními domy pomohli. Navíc musíme zvážit, kdy a jaké množství posypové soli použijeme. Jde o desetitisíce korun. Není vhodné sypat například v momentě, kdy sníh po chvíli sám roztaje," sdělila Windová.

Zároveň tvrdí, že pokud se někdo zranil i přes vlastní obezřetnost a vhodnou obuv, může se obrátit na městské úředníky.