„Máme za to, že k tak závažnému kroku ovlivňujícímu střední školství v Břeclavi, musí zaujmout stanovisko městské zastupitelstvo. To bohužel zasedá až v září,“ vysvětlil místostarosta Břeclavi za ODS Luboš Krátký důvod rozeslání dopisu.

Výzva se už k zastupitelům dostala. A získá od nich podporu napříč stranami. Pro zachování ekonomické školy je i opoziční Pro Region a KSČM.

„Mluvila jsem o tom už na posledním zasedání zastupitelstva. Určitě budu ekonomku ve městě podporovat. Ozvala se mi Anna Procházková, že chtějí vydat stanovisko a že nám jej pošlou. Chystám se k němu připojit,“ potvrdila podporu pro zachování obou škol Marta Stružková z KSČM.

„Máme v podstatě podobné stanovisko. Myslíme si, že není rozumný tah slučovat tyto dvě školy. Mají svou historii i dobré výsledky, a nevidíme tak zásadní důvod k tomuto kroku. Nemám ani informace o ekonomice škol,“ nechal se slyšet také Pavel Dominik z Pro Regionu.

Podpora rady

Ve středu odpoledne schválili břeclavští radní dokonce prohlášení, jež se bude týkat možného sloučení. „Schválili jsme písemné stanovisko, které předáme krajské radě. Doporučujeme, aby záměr sloučit školy podrobili přezkoumání. Bylo by dobré obchodní akademii zachovat jako samostatný subjekt,“ prozradil novinku starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý z ČSSD.

„Osobně jsem pro to, abychom zvážili samostatnost této školy. Spíš bych viděl možnost v tom, že by ekonomické obory z jiných škol přešly do Břeclavi. Takže bychom ekonomický směr ještě posílili,“ netajil se možnosti Miloš Petrů z KDU–ČSL, který je i krajským zastupitelem.

Podpořit zachování samostatnosti obou škol chtějí také představitelé zbylých koaličních stran v Břeclavi. A to jak TOP 09, tak i Perspektiva pro Břeclav.

„K výzvě se připojíme. Připadá nám totiž rozumné zachovat tento typ školství v Břeclavi. A neslučovat ekonomku s gymnáziem. Obě školy mají vysokou míru naplněnosti. Problematickou spíše vidím průmyslovku,“ zamyslel se nad osudem škol ve městě Pavel Rouček z Perspektivy pro Břeclav.

Dopis si už přečetl i zástupce břeclavské TOP 09 Radomír Bortlík. „S ODS jsem o tom již jednal. Zastáváme v podstatě obdobný názor. S kolegy o tom budeme ale ještě jednat a očekávám, že tuto snahu podpoříme. Myslím si, že vzdělání je zásadní věc a měli bychom zachovat široké spektrum nabídky. Podle mého by sloučení nebylo pro tento region přínosem,“ netajil se.