„My bychom to zakázali ihned,“ dušoval se opoziční zastupitel a bývalý břeclavský starosta Dymo Piškula z Pro Regionu. Ovšem důvod takového kroku odmítl vysvětlit.

Břeclavská koalice se rozhodla přistoupit k hazardu přísněji než současnou vyhláškou, která zakazuje herny s hracími automaty v méně než stometrové vzdálenosti od veřejných institucí.

Dopad nové vyhlášky, kterou břeclavští zastupitelé odsouhlasili, znamená konec hracích automatů ve městě do tří let. Platit začne od prvního ledna příštího roku. Podvolit se musejí všichni provozovatelé hracích automatů. Tedy i ti, kteří mají sjednané smlouvy na tři a více let. Vyprší jim předčasně na konci roku 2014.

Nešťastné rodiny

Opoziční zastupitelka Marta Strušková z KSČM se na středečním zasedání svěřila, že nepodporuje žádný hazard. „Ani jsem nikdy nehrála karty. Ale když vidím ty rodiny, způsobí to způsobí více škody, než nám to přinese do státního či městského rozpočtu. Je to fůra nešťastných rodin a různá kriminalita s tím spojená,“ nechala se slyšet.

Strušková ale zároveň poukázala na návrhy občanského sdružení Pro Břeclav, které tvoří břeclavští podnikatelé. „Navrhlo určitá opatření. Myslím si, že se jedná o věci, které stojí k zamyšlení,“ poznamenala Strušková.

Návrhy sdružení Pro Břeclav navíc podle ní našlo pochopení některých komisí města. „Líbilo se jim to. Je otázka, jestli do vyhlášky nemohly být zapracované některé podněty,“ zamyslela se zastupitelka.

Předseda sdružení Pro Břeclav Jan Baránek tvrdí, že ani tvrzení o nekontrolovaném rozpínání herního průmyslu není pravdivé. „Za posledních osmnáct měsíců ukončilo v Břeclavi svou činnost čtyřiadvacet provozoven, což je šestatřicet procent všech podniků, které provozují loterijní hry,“ nechal se slyšet.