Zprávu s výsledkem kontroly, kterou v Horních Bojanovicích provedli lidé z úřadu práce, má k dispozici tamní zastupitelka Bohdana Kaňová. Podle ní má obec vrátit sumu přesahující pět tisíc korun: důvodem je porušení smlouvy s úřadem práce. Informaci ale v pondělí odmítl potvrdit jak úřad, tak hornobojanovický starosta Jiří Šlancar.

Někdejší místostarostka a současná kritička tamního vedení obce Kaňová je dosud jedinou osobou, která je o kontrole týkající se smlouvy mezi úřadem práce a Horními Bojanovicemi ochotná mluvit.

Smlouva se týkala hrazení mezd nezaměstnaných, kteří v minulosti pracovali 
v obci za peníze úřadu. Kaňová před časem upozornila, že došlo k porušení podmínek, když lidé pracovali na soukromém pozemku. „Zápis z kontroly poslali z úřadu práce na obecní úřad začátkem listopadu. Obec měla patnáct dní na odvolání, ale pan starosta se neodvolával," sdělila Kaňová.

5tisíc korun. Takovou sumu má vrátit obec Horní Bojanovice úřadu práce. Kvůli převelení několika lidí z jeho evidence na jinou práci.

Starosta Šlancar se v minulých týdnech vyjádřil, že si pochybení není vědom. V pondělí v textové zprávě redaktorovi Břeclavského deníku Rovnost napsal: „K této věci vám nic neřeknu. Byly by to nekompletní informace, protože věc ještě nebyla uzavřená."

Přestože se kontrola týkala využití veřejných peněz, mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková odmítla opakovaně sdělit, zda došlo k pochybení. „Výsledky kontrol úřad práce třetí osobě nesděluje. Není to kvůli ochraně osobních údajů ze zákona možné," vzkázala mluvčí.

Případ, v němž jde o nízkou částku, ale který je vygradováním sporu mezi dvěma někdejšími kolegy v čele obce, podle Kaňové pokračuje. Zabývat se jím má například inspektorát práce.

Na možný problém upozornila právě bývalá místostarostka. Ta je nyní nespokojená i s postupem kontrolorů. „Nezdálo se mi, že o případu mluvili jenom s panem starostou. Vůbec neoslovili zaměstnance, když už ta kontrola přišla. Na místě starosty bych si samozřejmě také obhajovala samu sebe," řekla Kaňová.

To, že kontroloři nebyli s pracovníky v kontaktu, potvrdila už dříve i jedna z žen, na jejíž mzdu úřad práce přispíval. Jde o Alenu Zemkovou.

Tématem se v minulosti několikrát zabývali hornobojanovičtí zastupitelé. Kaňová chce ale otázku ještě otevřít. „Přišlo mi zbytečné bavit se o kontrole, když to bude ještě postoupeno dál. Chci o tom mluvit, až dojde věc k nějakému konci," zdůvodnila zastupitelka Kaňová.

Tu kolegové v zastupitelstvu odvolali v květnu letošního roku. Že jde o mstu, odmítla.