Sedmadvacet bodů programu se všemi materiály, které dostávají i zastupitelé. Takový nadstandardní servis si před středečním zasedáním zastupitelstva města poprvé užívají obyvatelé Břeclavi. Ti, kteří o to stojí a mají přístup na internet. Nová radniční koalice zatím plní své sliby o maximální otevřenosti.

„Zveřejňování prakticky všech materiálů, které se budou projednávat, na internetových stránkách města bude nyní pravidlem před každým zastupitelstvem. Minimálně týden. Někteří lidé si na absenci takového servisu dříve stěžovali. Nové vedení města chce být ve vztahu k veřejnosti co nejotevřenější,“ uvedl pověřený tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

„Je to zcela v pořádku a už to tak mělo být dávno. V minulém volebním období byl program zastupitelstva zveřejňován až po naší kritice – zhruba poslední rok – a bez materiálů. Na jednání zastupitelstva bylo bohužel běžnou praxí, že přečetli jen čísla nebo názvy bodů a veřejnost bez podkladů často vůbec netušila, o čem se jedná a hlasuje. To nebylo v souladu se zákonem,“ přivítal novinku například architekt Zdeněk Miklín z občanského sdružení Agora Břeclav.

Se zveřejňováním podkladů ale kupodivu souhlasí i bývalý místostarosta Pavel Dominik z dnes opozičního Pro Regionu. „Myslím, že to bude ku prospěchu věci. Lidem se na zasedání zastupitelstva většinou moc nechce, takto se mohou doma v klidu podívat, co se projednává. To je zcela v pořádku. Vlastně ani neumím odpovědět na otázku, proč tomu tak za našeho vedení nebylo. Neuvědomuji si, že by byl někdo zásadně proti,“ řekl Dominik.

Podklady ke druhému povolebnímu zasedání břeclavského zastupitelstva, které začíná ve středu ve tři hodiny odpoledne, visí na internetových stránkách města už od minulého týdne. Jak však Opálka připustil, premiéra byla tak trochu šitá „horkou jehlou“.

„Formu zřejmě ještě graficky i jinak učešeme, aby to bylo co nejpřehlednější. Zvažujeme také, že by se zveřejňovala usnesení a důvodové zprávy. Od prvního ledna navíc chceme dávat na web města i veřejné zakázky menšího rozsahu, aby měli lidé přehled, co se soutěžilo, kolik firem se přihlásilo a jaké nabídly částky,“ prozradil další plány.

Coby vedoucí odboru vnitřních věcí současně přiznal, že se zveřejňováním některých údajů by mohlo mít město problém. Proto se na internetu neobjeví. „Zejména fyzické osoby musíme co nejvíce anonymizovat. Bez jejich souhlasu není možné zveřejňovat data narození, rodná čísla a podle Úřadu pro ochranu osobních údajů ani jejich adresy,“ naznačil Opálka, že některé osobní údaje z dokumentů prostě zmizí.

To v Hustopečích zatím dávají na městský web před zasedáním tamního zastupitelstva pouze pozvánku s programem. Další materiály ne, byť, jak přiznal starosta města Luboš Kuchynka, obdobný požadavek už i tam zazněl. „Zatím nad něčím takovým jen přemýšlíme. Já osobně bych nebyl proti, transparentnost a otevřenost mi nejsou cizí. Nejsem ale ještě úplně přesvědčený o účelnosti takového kroku, jestli by měl nějaký smysl,“ zamýšlel se Kuchynka.