Současný starosta Přibic Miroslav Effenberger ve středu vzpomínal na šest let starý počátek příběhu, jehož vyvrcholení nastalo v uplynulých dnech. Výsledkem je zpřístupnění historicky cenného sklepa, jehož základní popis zní: podezdívka ze třináctého století, křížová klenba z roku 1722.

Místo, které bude přístupné především při událostech pořádaných obcí, bylo zhruba čtyřicet let zasypané. „Vstup se tehdy postupně propadal a aby se někomu něco nestalo, rozhodlo se v osmdesátých letech, že bude zarovnaný a zasypaný," ozřejmil starosta Effenberger.

Sklep se nachází poblíž kostela. Jeho záchranu Přibičtí plánovali už dříve, nakonec se ale uskutečnila až nyní. Práce se staly součástí rozsáhlejších úprav tamního prostranství. „Vchod jsme odbagrovali. Natáhli jsme tam elektřinu a vodu. Z cihel, které jsou více než dvě stě let staré ze zbourané stodoly, jsme udělali nový vstup a položili cihlovou dlažbu," popsal starosta. Náklady vyšly obec na více než sto tisíc korun.

Břeclavsko má podobných vinařských unikátů více. Pyšnit se jimi mohou například ve Velkých Bílovicích, kde jsou habánské sklepy pocházející z roku 1614. „Zajímavé jsou určitě také sklepy na kopci pod kostelíkem ve Vrbici," zmínil výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Zájemci ve Vrbici najdou sklepy v sedmi řadách nad sebou. Jsou vytesané do skály.

Další skvosty lze podle Půčka hledat ve Valticích a v Mikulově. Pochází například z doby působení Lichtenštejnů. Jeden je i pod valtickou vinařskou školou.

Mezi nejstarší a největší vinné sklepy v České republice pak patří jedinečný Zámecký sklep z roku 1430, který vlastní vinařství Chateau Valtice. To využívá i Křížový sklep z roku 1640. „Jde o největší křížový sklep v České republice. Je v něm uložených jeden milion litrů vína v dřevěných sudech či nerezových cisternách. Máme tam i archiv, kde je uložené nejstarší víno z roku 1954. Děláme také prohlídky pro veřejnost," sdělil ředitel vinařství pro marketing a strategii David Šťastný.

Unikátní labyrint více než devět set metrů dlouhých chodeb vzájemně propojených sklepů si mohou návštěvníci projít ve Valtickém podzemí. Svou barevností a netradičním tvarem poutají pozornost také nedávno postavené Opilé sklepy ve Velkých Pavlovicích. Jejich moderní vzezření ale mezi částí obyvatel vzbudilo vlnu nevole.