Podle zdroje Deníku Rovnost mělo jít o pracovníky mikulovské společnosti Gebauer a Griller. Redakce v pondělí oslovila vedení firmy, to se k případu nechtělo vyjadřovat. V případě prokázání pochybení hrozí viníkovi pokuta až deset milionů korun.


Ředitel Okresní hospodářské komory v Hodoníně Michal Švagerka si vybavil případ, kdy pracovníci z ciziny měli víza a pracovní povolení jen pro Polsko. „Jestliže v některé z členských zemí člověk získá pracovní povolení, měl by mít přístup na trhy celé Evropské unie. Pochybuji, že by si dnes nějaká firma dovolila vyloženě dovézt nějaké nelegály,“ reagoval.


Firmy sahají po cizincích nejen kvůli nedostatku pracovních sil. „Dlouhodobě řadu povolání nechtějí Češi dělat, protože jsou podprůměrně placená. Proto je pro firmy snazší zaměstnat Ukrajince nebo jiné zaměstnance ze zahraničí, kteří jsou zvyklí na daleko nižší mzdy,“ komentoval ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus. Týká se to podle něj řadových dělníků na stavbách, skladníků či sezonních prací v zemědělství.


Firmy si stěžují na zdlouhavé řízení nutné pro přijetí pracovníků ze zahraničí. „Stát by měl učinit takové kroky, aby se pracovní trh otevřel,“ myslí si jednatelka břeclavské firmy Alcaplast Radka Prokopová.


Podle vedoucího břeclavské pobočky úřadu práce Lubomíra Marka musí zaměstnavatelé nabídnout práci nejprve uchazečům na úřadě práce. „Po měsíci pozice propadne do systému zaměstnaneckých karet, pak je otevřená i pro lidi mimo Evropskou unii,“ sdělil.


Hospodářská komora spravuje program, který zrychluje administrativní proces přijetí Ukrajinců. „Firmy jej nemusí řešit přes ministerstvo vnitra a zahraničních věcí,“ vysvětlil Švagerka.