„Zaujal nás článek, podle kterého se v lomu objevily piraně. Inspirovalo nás to natolik, že jsme si řekli, že v lomu provedeme kompletní průzkum zaměřený na faunu i flóru,“ sdělil Jiří Humpolík z mezinárodního sdružení potápěčů pod hlavičkou Stuba Divers Bratislava.

Podle něj se žabí muži do zatopeného starého lomu poprvé ponoří v sobotu kolem poledne. Svět a život pod hladinou budou podrobně monitorovat ještě i v neděli.

„Je to klasický průzkum. Chceme například zjistit, jak vypadá dno. Nikdo vlastně ani pořádně neví, jaká je v lomu hloubka. Všechno jsou to jenom odhady. Rozhodli jsme se proto, že spojíme příjemné s užitečným,“ vysvětlil Humpolík, proč se do zajímavé akce ve spolupráci se Správou Chráněné krajinné oblasti Pálava pustili.

Ano, je to dohodnuté. V aktivitě potápěčů v lomu nevidím žádný problém. Slíbili, že nám po skončení průzkumu předají všechna data, která by nás mohla zajímat. Například o teplotách vody, její průhlednosti a podobně. Navíc navrhli, že najdou–li na dně věci, které tam nepatří, uklidí je,“ přiblížil dohodu vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška, který je na výsledky dvoudenního průzkumu potápěčů také zvědavý.