Tuto neděli prázdninový program vyvrcholí premiérou divadelního zpracování knihy Ivy Procházkové Eliáš a babička 
z vajíčka a společným koncertem vyhlášené cimbálové muziky Břeclavan a obnovené domácí kapely HB Stop.

Projekt scénického čtení LiStOVáNí, který je od počátku spojený s populárním hercem Lukášem Hejlíkem, slaví úspěch již několikátou sezonu. Kromě valtické galerie Reistna, do níž už rok jezdí s příběhy pro dospělé, navštěvuje toto léto i břeclavskou knihovnu. Cílí však zejména na diváky z mateřských a základních škol.

Po komisaři Vrťapkovi, Kvaku a Žbluňkovi či Lichožroutech dojde v neděli i na oblíbenou knihu spisovatelky Ivy Procházkové. Její Eliáš a babička z vajíčka si v úpravě Lukáše Hejlíka a Petry Bučkové o půl čtvrté odpoledne zažije v Břeclavi premiéru.

Příběh představí strasti šestiletého Eliáše, který má za tatínka vynálezce počítačových her a maminku, jež vypadá jako princezna. Pro samou práci na něj ti dva ale nemají vůbec čas. Navíc nemá Eliáš ani babičku, ani dědečka. Když však jednoho dne najde v parku namísto ztraceného fotbalového míče podivné žluté vajíčko, nevylíhne se mu z něj doma malé ptáče, nýbrž úplně malá babička. O světě nemá ani ponětí, a tak ji Eliáš musí naučit chodit, mluvit, číst a nakonec i létat. Nebude to snadné, ale zato ohromně zábavné. Kouzelné vyprávění budou moct zažít v neděli i děti ve valtické Reistně, a to od sedmnácti hodin.

Netradiční spojení

Poté, co se pobaví děti, mohou za kulturním zážitkem vyrazit i jejich rodiče. Cyklus koncertů před kinem Koruna letos nabízel každou prázdninovou neděli koncert hudebních sestav z Břeclavi a okolí. Došlo na různé žánry od jazzu přes country až po world music, představily se početné big bandy uměleckých škol, mladá rocková kapela i zkušená dechovka. O závěrečnou tečku se tuto neděli postará výjimečné spojení tradičního folkloru 
s melodickým bigbítem.

Kromě samostatných vystoupení Břeclavanu a kapely HB Stop dojde i na společné skladby. S kombinací folkloru, elektrických kytar a bicích má ostatně kapela s Hanou Černohorskou a Luďkem Kabelkou zkušenosti, přišla 
s ní ještě před Čechomorem či Fleretem. Koncert začne opět
v šest hodin večer a vstup bude tradičně volný. Vzácné spojení si budou moci vychutnat 
i návštěvníci Pálavského vinobraní v Mikulově, kde sestavy společně zahrají třináctého září na náměstí po triu Věry Martinové.

PETR VLASÁK, autor se zabývá kulturou