Při události v roce 2016 u Vnorov zemřel jeden člověk, dalších devět lidí se zranilo. Celková škoda byla podle Drážní inspekce 13,7 milionu korun. „Traktor značky John Deere přejížděl přes železniční přejezd, kde jej srazil projíždějící vlak. Řidič zemědělského stroje podlehl zraněním," informoval tehdy policejní mluvčí Petr Zámečník. Vina byla podle Drážní inspekce na straně řidiče traktoru, který vjel na přejezd v době, kdy se k němu blížil vlak a svítila červená světla signalizačního zařízení.

Železničáři loni osadili závory také na železniční přejed v blízkosti železniční stanice v Čejči na Hodonínsku. Místní si změnu pochvalují. „Není tam úplně dobrá viditelnost. Nějaké problémy tam byly, takže za zvýšení zabezpečení jsme rádi," podotkl starosta Čejče Jan Koutný.

První vzorky na rozbor odebrali z potoka Turold v Mikulově hasiči. Radnice podala podnět k prošetření České inspekci životního prostředí.
Kdo znečistil potok v Mikulově? Inspektoři mají podezření na vypouštění fekálií

Mrzí jej, že přejezd se dočkal modernizace krátce předtím, než se sníží počet vlakových spojů na trati mezi Kobylím a Hodonínem. „Kraj se chystá na snížení dopravy pouze na víkendové spoje. I přes odpor obcí," řekl Koutný.

Na šesti železničních přejezdech na jihu Moravy loni přibyly závory.Na šesti železničních přejezdech na jihu Moravy loni přibyly závory.Zdroj: Infografika: Deník/Markéta Evjáková

Závory přibyly také na přejezdech u Olbramovic a Moravského Krumlova na Znojemsku, Silůvek na Brněnsku nebo Mutěnic na Hodonínsku. V blanenské místní části Dolní Lhota se dočkalo křížení silnice a železnice rekonstrukce a dovybavení. Celkově železničáři loni v celé republice zrekonstruovali rekordních 233 přejezdů. „V letošním roce máme v plánu například zvýšení zabezpečení přejezdu v úseku Lanžhot – Kúty," nastínila mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová. Přibudou tam závory.

Pár přejezdů na jižní Moravě Správa železnic úplně zrušila. K tomuto kroku přistupuje v místech, kde trať kříží lesní cesta i v lokalitách s vysokou intenzitou dopravy. V takovém případeě se nahrazují podjezdem nebo nadjezdem. „Jako příklad můžeme uvést zrušení přejezdu v Blansku jako součást modernizace prvního koridoru. Náhradou za něj vzniklo přemostění v investici kraje," zmínila Friebová.

Slavnostní večer soutěže Vinařství roku 2022 v Brně.
Úspěch pro malé vinařství z Březí. Je absolutním vítězem Vinařství roku

Drážní inspekce evidovala v uplynulém roce v Jihomoravském kraji výrazný nárůst právě především u střetů na železničních přejezdech. „V roce 2022 evidujeme třináct srážek a čtyři usmrcené, což je nárůst o pětaosmdesát procent v případě nehod, respektive o sto procent u usmrcených," vyčíslil mluvčí inspekce Martin Drápal. V roce 2021 bylo v kraji sedm událostí na přejezdech s dvěma usmrcenými.

Celkově loni na železnici jihu Moravy zahynulo jednatřicet lidí.