„Vážený pane prezidente, jak jistě víte, píšeme vám již podruhé. Uvítali bychom, kdybyste si udělal čas a navštívil nás. Máme ale obavy o vaši bezpečnost, protože sjezdovka je po úpravě náročnější.“

Dopis v podobném znění obdržel v minulých dnech prezident Václav Klaus od provozovatelů ski areálů v Němčičkách. „Víme, že je dobrý lyžař, chtěli jsme ho jen popíchnout,“ usmál se Jaroslav Stávek, který se společně s osmi zaměstnanci stará o středisko, jež funguje od roku 1986.

„Před třemi lety jsme mu psali poprvé, aby navštívil malou vísku na jižní Moravě. Na ručně vyrobeném papíru odepsal, že je bohužel pracovně vytížen. Uvidíme, jak odpoví nyní,“ zamyslel se.

Kde se v něm bere takové sebevědomí? V Němčičkách totiž zažívají sezonu snů. Nejníže položená přírodní sjezdovka v Evropě, pouhých sto osmdesát metrů nad mořem, je pod náporem sněhu. A také turistů.

„Letošní zima nemá obdoby. První přihlášky do lyžařských kurzů jsme začali přijímat už v říjnu. Pokud správně počítám, tak se jedná o tři sta dětí, které se chtějí u nás naučit na lyžích,“ vypočítával Stávek.

Právě sázka na začínající lyžaře se areálu v Němčičkách bohatě vyplácí. Na sjezdovku, která je umístěna doslova mezi vinohrady a meruňkovými sady, se totiž vracejí i poté, co se na ledových svazích cítí jako doma.

„Z toho potom těžíme. Jak ale letos pozoruji, chodí k nám hodně rodičů s hodně malými dětmi. Dokonce tříletými. V tak útlém věku si dříve rodiče netroufli své ratolesti na lyže postavit,“ všiml si Tomáš Stávek, který má v Němčičkách na starosti téměř vše – od obsluhy vleků po seřizování lyží.

„Ale do kurzů se k nám hlásí i starší. Teď mám zkušenost s šedesátiletou podnikatelkou, která se rozhodla začít s lyžováním kvůli firemním pobytům v
Alpách. Jak říkala, jako nelyžařka se tam vždy nudila na baru u kafe,“ pousmál se.

Němčičky mají milovníkům zimních radovánek co nabídnout. Sjezdovka má po úpravách tři sta padesát metrů, pro děti je určen zbrusu nový dopravníkový pás. Na své si přijdou i příznivci nejrůznějších kolektivních sportů.

„Jezdíme tu teprve chvíli. Oceňujeme ale, že se zde můžou vyblbnout v pohodě i děti. Navíc ceny jsou zde docela lidové. A co si budeme povídat, z Brna, kde bydlíme, to máme kousek autem,“ svěřila se například Jana Králová, která na svah v malebné krajině hanáckého Slovácka zavítala s celou rodinou.

Provozovatelé lyžařského střediska v Němčičkách počítají, že v letošní sezoně – začátek první sobota v prosinci, konec polovina března – k nim zavítají desítky tisíc lidí. Nechtějí však usnout na vavřínech. Už teď plánují další investice do areálu.

Mimo jiné výstavbu víceúčelového sportovního zařízený. „Půjde o plochu, na které se může hrát florbal, fotbal, házená. V zimě se zase polije vodou, takže se u nás bude dát i bruslit,“ prozradil Jaroslav Stávek, jaké novinky se ve středisku chystají.

Ty však přijdou na řadu nejdříve po skončení sezony. Ta se mimochodem slaví v Němčičkách stylově: maškarním karnevalem dětí, které prošly lyžařským výcvikem. Jak ale všichni doufají, než areál ulehne k spánku, předvede zde svůj um i hlava státu.