„…je tady ještě pořád riziko jedné velice nepříjemné varianty, kterou v žádném případě nechci předjímat, protože jsme už v jednání pokročili. A to je varianta, že pro neschopnost dohody bude hledán důvod k tomu nedat dotaci a ukončit to násilnou cestou…,“ zní na nahrávce.

Podle Janíkova syna jde o vyjádření zastupitele Valy. Zabarvení hlasu tomu nasvědčuje. Ještě předtím je na záznamu slyšet také starostu města Oldřicha Ryšavého (ČSSD), jenž říká, že bazény budou pod správou městské organizace Tereza. Budoucí provoz má podle něj fungovat ke spokojenosti radnice i podnikatele Janíka, jenž společně se synem provozuje plaveckou školu Delfín. V době, kdy je však slyšet Valu, byl už starosta pryč.

„Na jedné schůzce, kde byl mladý pan Janík a pan Vala, jsem skutečně byl. Pokud vznikla nějaká nahrávka a je na ní něco závadného, ať jí předloží veřejnosti a především policii České republiky. Jsem přesvědčen o tom, že jsem neřekl nic, za co bych se měl stydět. Nechává mě to velmi chladným,“ reagoval na dotaz Břeclavského deníku první muž Břeclavi.

Stejně jako Vala měl však již minulý týden na tiskové konferenci vytisknuté prohlášení, kde tvrdí, že zastupitel nejednal z pověření města. „Nahrávku jsem neslyšel a ani o to nemám zájem,“ píše v ní starosta. Také Vala odmítá, že jednal za vedení radnice. „Při rozhovoru se zcela jistě nejednalo o vydírání, ale jednalo se výhradně o mé soukromé názory. Jsem velice znepokojený a rozčarovaný samotným faktem, že je někdo ochotný a schopný si soukromý rozhovor nahrávat a navíc téměř po roce účelově použít,“ hájil se zastupitel.

Robert Janík, syn provozovatele bazénů, se výrokům brání s tím, že záznam nechtěl vytáhnout nikdy. Větě přikládal malý význam a čekal ze strany vedení města seriózní jednání.

„K tomu bohužel nedošlo. Z toho, co se děje, je patrné, že nás tlačí ke zdi a chtějí získat bazény za každou cenu. Nahrávku jsem tehdy pořídil, protože jsem nějakou čertovinu tušil,“ řekl Janík mladší.

Narážel tím například na nedávnou tahanici o téměř čtyř set tisícovou dotaci na drobné opravy krytého bazénu. Tu si politici kvůli údajným nesrovnalostem vyžádali zpět, proti čemuž se provozovatelé odvolali ke krajskému úřadu. A uspěli. Dostanou tak ještě úroky navíc.

„Není možné, aby se takto chovali. Byl jsem dohodě nakloněný, ale tohle přece nejde. To, co padlo na nahrávce, je mafiánská praktika. To je skandální. S nahrávkou jdeme ven proto, aby se o tom lidé dozvěděli. Případ jsme předali advokátovi. Je nám vytýkáno, kde co. Přitom městu ročně ušetříme tři miliony korun,“ dodal Janík starší.