Nahrát si jednání zastupitelů na diktafon či kameru? To je snadné. Ovšem zveřejnění záznamů na internetu se může pořádně prodražit. Zákon to zakazuje. Břeclav je dostatečně opatrná, a tak kamera nechybí na žádném zasedání. Smůlu mají kameramani v Kyjově. Pokud obyvatele zajímá úplně vše, co se na zasedání udá, zůstane jim jen jediná možnost: přijít na zastupitelstvo osobně. Kamery z jednání zmizí.

„Důvodem pro tuto změnu je stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů, který ve svém nálezu rozhodl o tom, že vysílání těchto záležitostí není možné. Jde podle něj o ochranu práv soukromých osob v případech, kdy jsou citovány osobní údaje soukromých osob a není možné s nimi takto nakládat,“ vysvětlil kyjovský tajemník Milan Jagoš.

Břeclav to řeší tak, že starosta na začátku jednání zastupitelstva přečte prohlášení, ve kterém upozorňuje na to, že je z akce pořizovaný záznam. Pokud s tím někdo nesouhlasí, což se týká pouze veřejnosti, nikoliv zastupitelů, tak se natáčení jeho osoby zastaví.

V Břeclavi natáčí jednání zastupitelů Petr Uher z kabelové televize Fenix. „Dělám to na zakázku. Mám licencovanou televizi, kde se záznamy objevují. Vím, že problém je se zveřejňováním na internetu. Ale my internetovou archivaci nemáme,“ podotkl Uher s tím, že kamerové záznamy se neobjevují ani na webu města.

Informace na papíře

Co se týče zveřejňování konkrétních osobních údajů na břeclavském zastupitelstvu, podrobné informace se k lidem ani nedostanou. Veřejnost v sále nezaslechne jméno ani adresu člověka, který například chce od města pronajmout pozemek. Tyto informace jsou pouze na papírech, které mají k dispozici zastupitelé. „Ovšem už neovlivníme to, že je zastupitel třeba někomu ukáže,“ poznamenal Opálka.

Podle tiskové mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hany Štěpánkové zákonu nepodléhá přímý přenos jednání. Ale u veřejné internetové archivace je tomu jinak.

„V okamžiku, kdy se v záznamu objeví něčí osobní údaje, tak se porušuje zákon,“ tvrdí Štěpánková. To se podle ní nevztahuje jen na rodné číslo nebo adresu, ale téměř na cokoliv, podle čeho jde dotyčnou osobu identifikovat.

Takové údaje se mohou snadno objevit v diskuzích k jednotlivým bodům, u prodejů, nákupů bytů či pozemků. „Záznamy na internetu nesmějí být i proto, že jsou údaje zpřístupněné více lidem, než umožňuje zákon o obcích,“ uvedla Štepánková. V praxi to znamená, že pokud osobní údaje uslyší lidé přímo na jednání zastupitelstva, je to v pořádku. Pokud by je však z internetového zvukového záznamu zjistil obyvatel jiné obce, nastává problém.

ZDENĚK ŠMÝD
JIŘÍ ŠEVČÍK