Bývalou policejní ubytovnu u sídliště Nad Splavem má Břeclav rok vypůjčenou. Ale to městu nestačí. Chce ji získat do svého vlastnictví. Mohou z ní být třeba startovací byty. A tak vznikl nápad. Vyměnit kus za kus. Budovu za budovu. Město státu nabídne sídlo hasičů na Smetanově nábřeží.

„Bývalou policejní ubytovnu bychom neradi ztratili. Na druhou stranu máme nepotřebný majetek – hasičskou zbrojnici. Tu jsme pronajali hasičskému sboru za pět set korun ročně na padesát let,“ přiblížil břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

Hasiči podle něj nejdříve musejí požádat o budovu bývalé ubytovny policii, které objekt patří. Teprve potom je možné domlouvat podmínky, za kterých může město ubytovnu získat. Výměnou za historickou zbrojnici.

Parolek už jedná

Právě Parolek už jednal s oběma stranami, proto ho břeclavští zastupitelé oficiálně zmocnili, aby vystupoval za město. „Instituce požádaly o zmocnění ze zastupitelstva. Kvůli většímu důrazu na věc,“ vysvětlil místostarosta s tím, že uvažovanou výměnu stejně musí případně schválit zastupitelé města.

Ředitel hasičského územního odboru v Břeclavi František Hušek vysvětlil, že pokud chtějí hasiči vkládat do zbrojnice peníze, musí být nejdříve v jejich vlastnictví. „Jde nám o to, abychom ji zvelebovali,“ podotkl.

Historická budova byla do současné podoby přestavěná v roce 1994. Uvnitř je veškeré kancelářské zázemí hasičského územního odboru. „Kvůli havarijnímu stavu odpadů například požádáme ministerstvo vnitra o peníze. Jenže je rozdíl, když peníze míří do majetku hasičského záchranného sboru, nebo do pronajatého. Ministerstvo investici do cizího majetku nepovolí,“ uvedl Hušek otevřeně.

Břeclav nemá podle tajemníka radnice Zdeňka Opálky důvod nevyjít hasičům vstříc. „Pokud výměna vyjde, dostaneme do majetku objekt, který můžeme využít. V tuto chvíli nemá město volný bytový fond,“ zamyslel se Opálka.

Město navíc uvažuje, že pokud se podaří získat dotaci na rekonstrukci azylového domu, bude pro klienty potřeba zajistit náhradní prostory. Ty má nabídnout právě bývalá policejní ubytovna.

„Rekonstrukce může trvat rok nebo i rok a půl. Po návraty azylantů do opravené budovy se předpokládají také opravy ubytovny. Ale to je zatím jen možnost. Je to otázka následujících dvou let. Do té doby se může rozhodnutí změnit, protože něco bude třeba jinak,“ připustil vedoucí majetkového odboru břeclavské radnice Čestmír Blažek.

Z policejní ubytovny budou za předpokladu směny s hasiči s největší pravděpodobností startovací byty pro mladé rodiny. Druhou možností je standardní bydlení.

„Startovací byty znamenají jednodušší a levnější variantu. Pokud by se mělo jednat o klasické byty, bude to pro město znamenat vyšší náklady, ale také dřívější návratnost,“ zamyslel se Blažek.


Policejní ubytovna u sídliště Nad Splavem v Břeclavi. Foto: DENÍK/Jiří Ševčík

Pro týrané ženy

Město má v současné době budovu vypůjčenou a ubytovává v ní sociálně slabší případy. Těmto lidem dočasně pomáhá, protože se například stali oběťmi domácího násilí.

Podmínkou pro to, aby se do ubytovny dostali, je, že nesmí městu z minulosti nic dlužit. Takových je jich ovšem v této skupině jen minimum. Ubytovna s kapacitou třiceti lůžek by tak pro město znamenala s pokračováním nynějšího projektu příliš velký luxus.

„Nevyplatilo by se tento objekt držet. Musí se vytápět a udržovat,“ poznamenal šéf majetkového odboru břeclavské radnice.