Pohledově však i v budoucnu zůstane silueta původních budov ze šestnáctého století zachovaná. Možná už do tří let zde vyrostou desítky bytů, přibude nová kavárna a uvažuje se i o galerii. „Chceme k projektu přistoupit zodpovědně, rádi bychom do devíti měsíců pořídili studii, do roku a půl pak projektovou dokumentaci a do tří let bychom rádi měli většinu objektů hotovou. Myslím, že při naší síle stavební firmy Plus a břeclavské VHS bychom to mohli zvládnout,“ uvedl vedoucí oddělení developerských projektů Jiří Šetina.
Projekt to má být nákladný. „Investici odhadujeme mezi dvěma sty padesáti až třemi sty miliony korun,“ naznačil Šetina.
Spolupracovat má na projektu architekt Tomáš Havlíček, který se kupříkladu podílel na přestavbě budovy, v níž v Lednici sídlí prodejna potravin COOP Jednota, a jejíž součástí je i apartmánový resort. „Vnímáme významnost lokality a vážíme si, že jsme dostali příležitost s takovým místem pracovat. Záleží nám na tom, aby výsledek dopadl co nejlépe. I proto jsme opět zvolili pana Havlíčka, s nímž máme velice dobré zkušenosti. V rámci krajinářských úprav potom spolupracujeme s Mendelovou univerzitou. Naším záměrem je přirozené propojení lokality v jeden celek,“ přiblížil syn majitele společnosti Plus a výkonný ředitel Josef Anovčín.

Jako velkou událost označil prodej mlýna břeclavský starosta Svatopluk Pěček. „Postupně se nám dařilo likvidovat, jak já říkám, vředy města. Nejprve bývalou diskotéku Miami v Lidické ulici, poté budovu školky v ulici Na Pěšině. Ale Vranův mlýn stále zůstával. O to horší bylo, že se ta ohořelá ruina nacházela prakticky v centru města. Pobývali v ní lidé bez domova, v blízkosti se nachází prodejna Billa, jejíž personál si stěžoval na obtěžování zákazníků. Dlouhodobě nás to trápilo. Měli jsme zájem mlýn od původního majitele odkoupit, ovšem cena, kterou požadoval, pro nás byla příliš vysoká. Jednali jsme intenzivně, ale neúspěšně. Budu proto velmi rád, když se to konečně posune,“ neskrýval potěšení starosta.
Společnost vlastní Vranův mlýn teprve krátce. Přesto už jsou hotové archeologické, dendrologické, hydrogeologické a geologické průzkumy. „Čas se na stavu mlýna a budov samozřejmě podepsal. Ovšem budeme se snažit zachovat ty prvky, které zachovat půjde. Jsou zde ocelové prvky, litinové, které mají význam. A také nějaká keramika, cihelné materiály. A dokonce i prvky, které se vyskytují na zdi zámku v Lednici, a které již neexistují. Rádi bychom je zpět věnovali památkářům tak, aby je mohli osadit do porušených míst právě v lednickém zámku,“ překvapil Šetina.

Prvořadé je nyní mlýn zabezpečit tak, aby se do něj nikdo nemohl do doby, než bude zdemolovaný, dostat. „Neradi bychom, aby si někdo ublížil. Prováděli jsme zjištění i s ohledem na lidi bez domova, kteří ve mlýně pobývali. Dlouhodobě zde byli pouze dva. Nový vlastník jim již oznámil, že se chystá demolice. Má od nich dokonce i písemný souhlas, že si najdou jiné místo k životu. My jsme jim nabídli prostory a možnosti, kam by mohli jít, ale s díky odmítli s tím, že se zařídí po vlastní ose,“ informoval místostarosta Jakub Matuška.