Totéž platí i pro Jihomoravský kraj, ve kterém v tomto roce dosáhne věk trojmístné cifry u jedenaosmdesáti žen a šestnácti mužů. „Kolik důchodoců z tohoto počtu bydlí v našem okrese, bohužel nevíme. Nedá se to nijak zjistit, takové údaje nám nikdo neposkytuje,“ řekla Hana Řezničková z břeclavské okresní správy sociáního zabezpečení.

Přesně sta let se letos na Břeclavsku dožijí tři lidé. Františka Jurasová z Kostic stovku oslavila v březnu. V létě a na podzim stovku oslaví Josefa Vyhnalíková z Mikulova a Bohuslav Otřísal z Nikolčic. „Nějaké důchodce starších sta let na Břeclavsku určitě máme. Bohužel je ale nikdo neeviduje. Nedá se ani zjistit, kdo je u nás nejstarší,“ doplnila Řezničková.

Recept na dlouhověkost nezná nikdo. „Měli jsme tu paní, která se dožila sto šesti let. Každé ráno si dala skleničku bylinného likéru a nedržela vůbec žádnou dietu. Jestli to má ale na věk vliv, se těžko posuzuje,“ vzpomněla si sociální pracovnice z břeclavského domova důchodců Simona Horčičková.

Všechny ošetřovatelky starších lidí se shodují na tom, že nejdůležitější je optimismus a pozitivní myšlení. „Ani jeden z důchodců, které jsme tu měli a dožili se téměř sta let, nepěstoval zdravý životní styl. Věk je daný asi v genech, nebo prostě nějak předem,“ dodala Horčičková.

Zdeňka Savarová