Břeclavské vodárny zvyšují cenu vody o šestnáct procent, což je podle představitelů společnosti hodnota přibližně kopírující inflaci. „Sousední Vodovody a kanalizace Hodonín zvyšují cenu vodného a stočného o dvaadvacet procent a jedna z největších vodáren působící v několika regionech Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina - Vodárenská akciová společnost upravuje ceny vodného a stočného o třiadvacet procent na 135 korun za kubík," srovnala Windová.
Cena vodného a stočného na Břeclavsku:
* 2020 99,55 Kč/m3
* 2021 104,61 Kč/m3
* 2022 111,10 Kč/m3
* 2023 129,08 Kč/m3
Například v Brně podraží od příštího roku pitná voda zhruba o patnáct korun za kubík. Obyvatelé zaplatí 102 korun. Brněnský ekonom Petr Pelc ze společnosti Zainvestuj.to považuje za jeden z důvodů zdražování navyšování nákladů v souvislosti s energiemi a nárůstem mezd. Dalším z vlivů zdražování může být nárůst cen stavebních prací. „V rámci vodáren se jedná o specifickou stavební činnost, která není poskytnutelná kteroukoliv stavební firmou," poznamenal nedávno Pelc.
Vodovody a kanalizace Břeclav dodávají vodu pro více než 110 tisíc obyvatel na Břeclavsku a v části Brněnska. „Každoročně investujeme vysoké částky do oprav a rozvoje vodárenské sítě, snažíme se ale i o úsporná opatření. Instalujeme stovky solárních panelů na dalších třech objektech společnosti, hotová je výměna kogenerační jednotky na čistírně odpadních vod v Břeclavi," nastínila Windová.
Právě díky provozním úsporám, průběžným investicím do modernizace úpraven vod a čistíren odpadních vod i z důvodu snížení energetické závislosti prostřednictvím budování nových fotovoltaických elektráren a dalších úsporných opatření nárůst ceny pitné vody na Břeclavsku není podle Windové tak výrazný jako v jiných místech.
Vodovody a kanalizace Břeclav provozují 1001 kilometrů vodovodní sítě, jedenáct využívaných vodních zdrojů a tři úpravny vody. Společnost odpovídá za 608 kilometrů stokové sítě a sedmnáct čistíren odpadních vod. Celkový roční objem vyrobené pitné vody byl loni šest a půl milionu kubíku.