Jedním z jedenapadesáti otevřených vinařství je právě to Jiřího Rusnoka. „Součástí akce jsme od začátku. Už od sklizně hroznů cílíme na tento termín. Dnes poprvé představujeme nový ročník, lidé si ta vína mohou osahat. A vybrat si. Ve vinotéce jsou všechny láhve zavřené, tady mají možnost ochutnávat," říká šestačtyřicetiletý vinař, který stál u zrodu dnes již legendárního sklepního putování.

„Jenom pro dámy"

Před Rusnokovým sklepem 
a penzionem, kde svá vína nabízí, se mezitím hromadí davy. „Veltlín, prosím," natahuje muž ruku se skleničkou. „Tady jeden tramínek," vybírá si žena za ním. „A já zkusím muškát." Dvě nalévající dívky se mají co ohánět.

Muž se jménem známým 
z politiky to sleduje s pochopením. „Jsme tady pro zákazníka, ten nás živí. Lidé si z dnešní akce odváží řadu zážitků spojených s vínem. Když pak vidí tu etiketu, vzpomenou si, mají to v sobě. Mnozí se vrací, přijedou si pro víno, což nás těší," přiznává majitel rodinného vinařství, který obhospodařuje deset hektarů vinic.

A pokračuje. „Mnozí se vrací i na putování po sklepech. Někteří jsou tady posedmé nebo i poosmé. Hned ve dveřích křičí: Už jsme tady zase!" popisuje Rusnok s úsměvem.

Hned vzápětí to potvrzuje přicházející žena ve středních letech, se kterou se vítá jako se starou známou. „Máš to tady krásný," obhlíží návštěvnice vyzdobené prostranství. Po chvíli pak zvedá skleničku se zvoláním: „Na Rusnoka!"

Vinařovi pomocníci se zatím starají o další příchozí. „Nejvíc mi tady chutnal muškát," hodnotí pokuřující mladík při odchodu.

Najednou se mezi návštěvníky objevuje s košíkem vinařova manželka. „Kdo ještě nemá perníček?" ptá se. „Ale jenom pro dámy," rozdává ručně zdobené dobroty. Zadarmo.

Přípravy na sobotní den D trvají podle Rusnoka celý týden. „Pečou se buchty, chystají škvarky na pomazánku a podobně. Pomáhají všichni – manželka, babička i dcera. 
A dnes je tady celá blízká rodina, jiného brigádníka bych ani nechtěl. Žijí v tom, mají to v sobě," vysvětluje vinař, který je na nohou od pěti hodin ráno.
 A vydržet musí až pozdního večera, stejně jako ostatní.

Výsledek ale stojí za to. Plno je navzdory nepříliš vlídnému sobotnímu počasí nejen 
u Rusnoků. „Na jubilejní desátý ročník akce Ze sklepa do sklepa dorazilo rekordních 5618 návštěvníků. O 81 více než loni," vzkazuje další den jeden z hlavních organizátorů František Zapletal. Uf.