Ve velkobílovických sklepních uličkách se budou v sobotu od jedenácti hodin dopoledne hemžit tisíce lidí. Vydají se na tradiční putování za vínem nazvané Ze sklepa do sklepa, které se u milovníků vína těší velké oblibě.

Příprava tak velké akce není jednoduchá. Loni se jí zúčastnilo přes tři a půl tisíce lidí. Letos vinaři otevřou sedmačtyřicet sklepů. „Každý vinař má zkušenosti z minulých let a ví zhruba, kolik vína se vypije. Ve větších vinařství se jedná o dvě stě až tři sta sedmiček,“ prozradil jeden z organizátorů akce František Zapletal.

Příprava na příliv návštěvníků začíná už na začátku roku. „Musíme zajistit vše potřebné, katalogy, skleničky a tak dále,“ poznamenal Zapletal. Jen skleniček musejí organizátoři nachystat osm palet, tedy zhruba pět tisíc kusů.

Návštěvníci přijedou nejen z různých koutů republiky, spousta jich do Velkých Bílovic zavítá ze zahraničí. „Osobně si myslím, že lidí, kteří se k nám vracejí, je hodně. Když se jich potom ptáme, nebo se sami vyjádří, tak jsou velmi spokojení. Lidé, kteří už u nás byli, na sebe navalují zase nové návštěvníky,“ pochvaluje si Zapletal zájem o tradiční akci.

„Znám i pár lidí, kteří tady byli skoro všechny ročníky. Je jim jedno, jaké je vstupné nebo počasí,“ dodal. Přípravy na putování po vinných sklepech se týkají i vedení obce. „K úklidu nedochází jen v souvislosti s touto akcí, obec ho dělá pravidelně. V tomto případě se jedná o jarní úklid, který plní i druhý účel – aby bylo vše připraveno na akci Ze sklepa do sklepa,“ vysvětlila velkobílovická starostka Marie Vlková.

„Přeci jen návštěvníků tudy projde spousta a chceme, aby město trošku vypadalo a nějak jsme se prezentovali. I my, nejen vinaři,“ dodala Vlková. Jak se starostka svěřila, také se chystá ochutnat vína domácích vinařů. Na akci letos pozvala pětačtyřicet hostů. Přijedou z družební obce Šenkvice a její pozvání dále přijali obchodní partneři města.

Akce Ze sklepa do sklepa odstartuje v jedenáct dopoledne a potrvá do sedmi večer. Potom ještě návštěvníky čeká zábava před kulturním domem. Na programu je také losování soutěže o bednu čtyřiceti vín od velkobílovických vinařů.