Zapletal se věnuje přípravě už měsíc. „Chystáme vína, lahvujeme, etiketujeme, ale není to nijak intenzivní. Chceme mít všechno připravené dopředu, aby nás v posledních dvou třech dnech něco nepřekvapilo," zmínil.

Velkobílovický vinař už 
z minulých let ví, kolik se vypije vína. „Mám sklep na hlavní tepně, takže je to většinou asi dvě stě padesát lahví," prozrazuje Zapletal.

Na přípravách obří akce se podílí i město, a to jarním úklidem ulic či půjčením stolů a lavic. „Když návštěvníci vidí čisté město, je to pro nás dobrá vizitka," má jasno starostka Marie Vlková.

Sklepní putování se letos koná netradičně až po Velikonocích, ale oproti minulosti mu má podle Zapletala více přát počasí. „Poslední roky byla celkem zima a větrno, letos má být až k patnácti stupňům Celsia. S teplejším počasím je zájem lidí vždy silnější," všiml si vinař.

o sklepní akcikde: Velké Bílovice
kdy: sobota 2. dubna, od 11 do 19 hodin
cena: 1200 korun
co patří ke vstupence: sklenička, kapsa na skleničku, katalog, mapa, propiska, voda, autobusová doprava, kupony v hodnotě 600 korun na nákup vín

V loňském roce akci navštívilo více než 5600 lidí. Letos Zapletal očekává podobné množství návštěvníků. „Čekáme zhruba pět a půl tisíce, maximálně šest tisíc lidí," potvrdil jeden z hlavních organizátorů akce.

Pro město s necelými čtyřmi tisíci obyvateli jde o jednu z největších událostí roku. „Není významná jen pro město, ale je známá po celé České republice," uvedla Vlková.

Návštěvníci odjinud mají někdy problémy s hledáním ubytování. Kapacita přímo 
ve městě je omezená. „Lidé si ubytování ve Velkých Bílovicích zamlouvají většinou na rok dopředu, takže je zde většinou hned plno. Jen když někdo vypadne, naskytne se šance. Ale i ve Valticích či v Lednici je velká kapacita. Navíc odtud jezdí speciální autobusy. Je potřeba trochu hledat," nabádá Zapletal.

Kromě široké nabídky vín se nachází na trase mezi sklepy také prodejní stánky s nápoji či pokrmy. Již popáté přijede na vinařskou akci například prodejce sýrů Pavel Poncza. „Prodáváme holandské goudy. Jsou to kozí, ovčí 
i kravské sýry. Přivezeme sebou zhruba pětadvacet koláčů, od každého druhu jeden. Váží od pěti do patnácti kilogramů," přiblížil muž z Luhačovic. Lidem ze sýrů ukrajuje a oni ochutnávají.

Ne všichni obyvatelé města však konání tak velké akce vítají. Do této skupiny se řadí 
i Pavel Damborský, který se do Velkých Bílovic pravidelně vrací za rodiči. „Kvůli Ze sklepa do sklepa ale návštěvu raději odložím. Ve městě je velký nápor lidí, a když přijedu, nemám náladu na opilé lidi všude okolo," přiznal.