Rázně zakročit a předejít tak stotisícovým škodám se rozhodlo vedení Krumvíře. Každoročně se totiž přes prázdniny bez výrazných obměn v obci opakuje tentýž scénář. Školáci a mladí lidé se nudí, proto spřádají rozličné plány, jak si zpestřit horké letní večery a noci.

Letos u nich hrály prim především budovy tamní základní školy, ale také dětské hřiště na národopisném stadionu, prostranství před kulturním domem či obecní úřad. Velké problémy se školáky však řeší také v Břeclavi a dalších obcích.

„Týden co týden opakujeme v obecním hlášení výzvu, aby se na nás obyvatelé obrátili, budou–li svědky výtržností. Podotýkáme v něm také, že pokud někoho z výrostků přistihneme, nahlásíme jej policii. Bude také nucený zaplatit veškeré zjištěné škody,“ zprostředkoval krumvířský starosta Jaroslav Komosný, jakými způsoby tamní proti opakujícím se výtržnostem zasahují.

Vysvětlil také, co tamní k takovému kroku vedlo. „Nedávno jsme dodělali dětské hřiště za více než půl milionu korun. Jen pár dní poté, co jsme jej zpřístupnili, někdo vyrval z dětského domečku okenice. Vlivu mladíků neunikla ani škola. Když šli v noci rozjaření, rozhodli se, že se zchladí v bazénu, který se nachází na zahradě,“ popsal Komosný s tím, že se objevily také stížnosti na nepořádek a hluk u tamního kulturního domu.

„Mládež se tam s oblibou schází. Ačkoli mají k dispozici koš, odhazují flašky a krabičky od cigaret různě po zemi. Obtěžují lidi také tím, že jsou v nočních hodinách příliš hluční,“ řekl starosta, který však poznamenal, že se doposud naštěstí jednalo pouze o „klukoviny“ podobného charakteru.

Těžkosti obdobného rázu mají s dětskými vandaly také Břeclavští. Vedení Základní školy Slovácká Břeclav nechce dál přihlížet ničení své budovy, a proto se rozhodlo, že přístupu ke vchodu školy zabrání plot.

„Nechali jsme ho vybudovat z toho důvodu, že nám tady děti ničí novou fasádu. Hrají před školou fotbal,“ vysvětlila ředitelka Základní školy Slovácká Iva Jobánková. Uklízečky pak podle jejích slov musí neustále umývat vstupní dveře, protože si z nich děti dělají branku.

„Navíc jsou před budovou zákoutí, kde se vytvářejí i pikniky,“ poznamenala Jobánková, která nepořádek před základní školou pozoruje už dva roky. Školník podle jejích slov musel dokonce několikrát zavolat na pomoc i městskou policii.

Škola má dva roky novou fasádu, a ta stála dost peněz. „Myslím si, že je škoda, aby se takhle ničila,“ poznamenala ředitelka s tím, že děti, které si z prostranství před školou udělaly hřiště, se nebojí ničeho. Bez rozpaků dál u školního vchodu hrají fotbal. A neodradí je ani déšť.

To, že jsou letní prázdniny doslova jako stvořené pro řádění vandalů, potvrdila také břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. „Těžko říct, jestli jde o školáky, ale během prázdnin jsme zaznamenali více drobných přestupků, s nimiž se během roku nesetkáváme. V Dolních Věstonicích například někdo rozbil kameny dvě okna základní školy. V Hustopečích zase nejspíš výrostci poškodili boční okno kostela. Pár případů jsme zaregistrovali také přímo v Břeclavi,“ vyjmenovala Haraštová.