„Syn si chtěl požádat o živnost na zedníka. Ale potřebuje ručitele. Já jsem vyučený zedník, takže jsem to pro něj chtěl udělat,“ vysvětlil.
Na živnostenském úřadě ale neuspěl. „Předložil jsem jim kvalifikační průkaz, ve kterém mám praxi zapsanou. Na úřadě mi ale řekli, že jsem si jej mohl zfalšovat,“ stěžuje si.

Úřednice Janu Blažkovi doporučily, aby si získal nové osvědčení o praxi. Firma, u které pracoval, už ale dvanáct let neexistuje. „Prý si mám zajít za správcem konkurzní podstaty. Volal jsem na desítky míst, ale ten člověk je nedostižitelný,“ pokračoval rozzlobený Blažek. Podezření z falšování dokladů jej urazilo.

Vedoucí břeclavského živnostenského úřadu Hana Dědová však své zaměstnance obhajuje. „Pan Blažek předložil takové doklady, na jejichž základě jsme živnostenský list vydat nemohli,“ řekla. Podle ní totiž přinesl průkaz , v němž měl slovo zedník dopsáno obyčejnou tužkou. „U profese, jako je zedník, si nemůžeme dovolit přijmout něco tak nedostatečného. Kdyby pak třeba postavil dům, který by se zřítil, vina by byla na nás,“ uvedla.

Úřednice Blažkovi doporučily i druhý způsob, jak najít staré doklady, a to prostřednictvím archivu. Podle ředitele Státního okresního archivu v Mikulově Miroslava Svobody je důležité, kde člověk pracoval. „Podniky, jako například drůbežářské závody, spadaly pod kraj. Takové dokumenty jsou uložené v Brně,“ sdělil.
Pátrání však není snadné. „Volal jsem už na tři archivy. Všude mě odkazovali jinam. Netuším, kde mám doklady dohledat,“ zoufá si Jan Blažek, který hodlá o pomoc požádat až na ministerstvu.