Proč jste se s německými společníky vlastně rozhodl koupit Zefu?
Měli jsme už dvě zemědělské společnosti na Brněnsku a hledali jsme možnosti dalšího rozvoje. V součtu se Zefou nyní hospodaříme asi na dvou tisících hektarech půdy. Naším cílem je dostat se na jižní Moravě k výměře zhruba pět tisíc hektarů.
Na jaké plodiny se hodláte ve Tvrdonicích zaměřit?
Soustředíme se zejména na kukuřici a pšenici. Máme dobré kontakty do Rakouska, takže počítáme s tím, že skoro celou produkci vyvezeme k jižním sousedům.
Nepřemýšlíte o tom, že byste se kvůli přetrvávajícím sporům z Tvrdonic raději stáhl?
Ne, nemám k tomu žádnýdůvod. Neudělali jsme nic špatného. I když je pravdou, že už mi někdo dokonce vyhrožoval fyzickou likvidací. Koupili jsme firmu s tím, že ve Tvrdonicích chceme hospodařit. A teď si musíme platit ochranku, aby hlídala vstup do areálu. Stojí nás to zbytečné peníze, ale nevzdáme to, protože jsme v právu.
O tom rozhodne až soud. Jste připraveni na to, že se může soudní pře táhnout i několik let?
Jistě, počítáme s tím. Vzhledem k počtu žalob a složitosti případu tomu dávám tak pět let.
Jak vás vůbec lidé ve Tvrdonicích se společníky přijali?
Teď už máme svůj tábor příznivců, ale zpočátku jich bylo jen velmi málo. Na prvním informativním setkání s vlastníky půdy se ozývaly výkřiky jako Němci, táhněte a podobně. Roli samozřejmě hrála antikampaň našich oponentů. Ale lidé snad pochopili, že jim půdu nikdo nikam neodnese a že naším společným cílem je hospodařit co nejlépe.

více informací na: