„Žehnání koní, které má vždy na starosti pan farář, se tady koná už třetím rokem. Vždycky je to šestadvacátého prosince na Štěpána. A to z toho důvodu, že svatý Štěpán byl považovaný za patrona koní,“ vysvětlil jezdec Michal Bien z Lanžhota, který účast na štěpánské akci se svým koněm dosud nikdy nevynechal.

Příprava na žehnání podle jeho slov však není potřeba žádná. „Nijak zvlášť se nepřipravujeme. Hlavní je vytisknout pozvánky a pozvat lidi, aby se přišli podívat. To je tak jediné. Naštěstí se mezi nimi rozkřiklo, že se v Lanžhotě Žehnání koní koná. Z toho důvodu je tady tedy i hodně přespolních. Co vím, tak sem přijeli koňáci z Kostic nebo Ladné,“ rozhlížel se okolo sebe muž v sedle.

Spokojenost nad nedělním odpolednem neskrýval ani lanžhotský starosta František Hrnčíř.

„Zdá se mi, že je tady rok od roku více koní. Byla to doopravdy velice pěkná podívaná. Zvlášť čtyřspřeží z Ladné se povedlo. Nakonec i z množství diváků je patrné, že se jim podívaná na krásné koně zamlouvá,“ usmíval se lanžhotský starosta.

Že je o třetí ročník Žehnání koní, které je příjemným zpestřením svátečních dní, stále větší zájem, potvrdil také Jiří Uher z Lanžhota.

„Myslím si, že je to velice povedené a hezky strávené odpoledne pro všechny, kteří sem na náměstí přišli. My se sem ke kostelu chodíme dívat každý rok, už to tak trošku v naší rodině patří k vánoční tradici. Především se žehnání ale líbí mojí malé vnučce, která má koně a vše okolo nich moc ráda,“ usmíval se dědeček.