„Stav tam byl neúnosný už několik let. Opravy byly v plánu skoro stejnou dobu. Dva měsíce jsou sice poměrně krátká doba, ale lidé, kteří rekonstrukci zajišťovali, se toho zhostili velmi dobře. Kvalita na rychlosti práce nijak neutrpěla. Stavba je dobrá," pochvaloval si v pondělí vedoucí Správy a údržby silnic na Břeclavsku Ladislav Hádlík. Peníze na novou silnici doputovaly z kasy úřadu Jihomoravského kraje. Dalších asi sto čtyřicet tisíc korun zaplatí vedení Bořetic na nové ostrůvky a jejich osvětlení, což má zpomalit provoz.

„Práce začaly, jak my říkáme, pod benzínkou, kde se bagrovalo metr do hloubky až po zemědělské družstvo. Dále směrem na Kobylí se frézovaly a zpevňovaly kraje a takzvaně recykloval střed silnice," vyjmenoval část prací starosta Bořetic Václav Surman.

Zatímco dnes už lze obcí bez problémů projet, ještě před pár dny a týdny vzbuzovala uzavírka u některých řidičů vztek. Nadšená nebyla ani řada Bořetických. Přizpůsobit se muselo například vedení výrobce garážových vrat Lomax, kde řešili hlavně logistické komplikace.

„S dokončením prací jsme si samozřejmě oddechli. Nemůžeme si ale stěžovat. Měli jsme vyjednané vjezdy, nemohli jsme totiž zůstat úplně odříznutí. Se zhotovitelem jsme si vyšli maximálně vstříc. Na to, o jak složitou operaci šlo, zaslouží pochvalu. Naprosto bez průjezdu jsme zůstali snad jen jeden den," říkal investiční ředitel společnosti Václav Lubal.

Zdaleka ne každý však vstřebal uzavírku s klidem. Například za parného počasí, kdy nový povrch potřeboval pár dnů na zatvrdnutí, na něj netrpěliví šoféři dvakrát vjeli. Ačkoliv se škody podařily silničářům napravit, poškození je na jednom místě patrné.

„Příjemné to nebylo, ale většina lidí je ráda, že se vše stihlo takhle rychle. Původní plán byl totiž na rok. Zhotovitelská firma ale sama řekla, že to stihne za pětašedesát kalendářních dnů, což se stalo," sdělil Surman. Téměř identické starosti, jaké prožili Bořetičtí, mají nyní v Kurdějově. I tam silničáři opravují hlavní tah obcí.

„Vede to až na kraj Hustopečí. Opravy by měly trvat dvaasedmdesát dní a končit mají závěrem srpna," oznámil Hádlík. Nová silnice měla být v Kurdějově už loni, vše se však zpozdilo kvůli komplikacím při opravách tamního potoka. „Lidi si nestěžují. Pochopili, že když chtějí změnu k lepšímu, musí to nějaký čas vydržet," vzkázal první muž obce Jaroslav Matýšek.