Před dvěma lety proti zrušení úlevy zemědělci protestovali demonstrativní jízdou regionem. Marně. Nyní se karta zase obrací. „Jsme za to rádi. Akorát nás mrzí matoucí výkřiky některých poslanců. Ti tvrdí, že nelze poznat, zda naftu nalijeme do traktoru či osobního auta, kvůli čemuž by docházelo k daňovým únikům," sdělil ředitel zemědělské společnosti Patria Kobylí Josef Čačík.

Slova znějící převážně od pravicových poslanců pokládá za nesmyslná. „Čerpání kontroluje celní správa. Žádný normální člověk to neporuší, 
ke všemu jsou vydané pokyny. Zelená nafta se týká jen traktorů na poli nebo v sadech. Nikoliv dopravy nebo živočišné výroby. Poslanci se tím chtějí jen zviditelnit," pokračoval Čačík.

Pouze kobylská firma pod jeho vedením díky „zelené naftě" ušetří ročně stovky tisíc korun. Za celé Břeclavsko pak půjde o miliony. Informaci v pondělí potvrdil senátor Jan Hajda. Podle něj nebude při projednávání v horní komoře parlamentu problém, aby návrh prošel. „ČSSD má v senátu většinu a je pro to, aby zemědělci byli v Evropě konkurenceschopní. Tuto úlevu totiž 
v okolních státech mají. Senát to schválí," je si jistý Hajda.

Rozdílné názory lze slyšet nejen mezi poslanci, ale 
i v okrese. Například místostarosta Hlohovce a místopředseda oblastního sdružení ODS Pavel Kašník je přesvědčený, že by snížení cen mělo být plošné. Buď pro všechny, nebo pro nikoho. „Obecně. Čím složitější jsou daňové systémy a jejich výjimky, tím větší jsou možnosti úniků. Jako člen pravicové politické strany upřednostňuji naprostou rovnost a celkové snížení daňové zátěže včetně spotřební daně na naftu," reagoval Kašník na dotaz Břeclavského deníku Rovnost.

Vláda Petra Nečase (ODS) 
v roce 2012 při úsporných opatřeních nejprve schválila úplné zrušení zelené nafty. Po protestech zemědělců ale rozhodnutí zmírnila, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunula a pro rok 2013 pouze snížila vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci loňského roku pak nastalo úplné zrušení.

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a tento návrh předložila poslancům.