„Stavební úřad byl totiž ze zákona povinen v květnu tohoto roku sdružení o záměru informovat, a sdružení by tak dostalo možnost se k němu vyjadřovat. To ale úřad neučinil a uzavřel s tehdejším starostou Dymo Piškulou veřejnoprávní smlouvy o výstavbě,“ uvedla Candigliota.

„To se dělá na základě takzvané veřejnoprávní smlouvy, což je specifické povolení, které umožňuje správní řád a stavební zákon. Nejde o režim stavebního řízení, takže žadatel jen doloží všechny podklady, a to je všechno. Kdyby to bylo klasické správní řízení, tak kdo by se hlásil do řízení, tomu bychom to samozřejmě oznámili,“ brání se vedoucí odboru stavebního řádu a územního plánování břeclavské radnice Ivan Sulovský.

Candigliota však trvá na svém. Podle svých slov na konci září kontaktovala stavební úřad a upozornila jej na nezákonný postup. „Nešlo nám o to, aby se již stojící stavba odstranila. Ale vzhledem k tomu, že pavilon byl zástupci města prezentovaný pouze jako dočasná stavba, chtěli jsme, aby to výslovně bylo v dokumentaci uvedeno a aby byla doba umístění stavby omezena,“ vysvětlila.

Nedbalost vedoucího úřadu

Součástí dopisu byla také stížnost na vedoucího stavebního úřadu Ivana Sulovského, který se podle ní neinformováním sdružení dopustil minimálně nedbalosti.

„Osobně se domnívám, že nešlo o žádné opomenutí, ale o úmysl nekomplikovat předraženou a veřejností kritizovanou výstavbu zbytečného pavilonu, na jejímž výstavbě byl politický zájem. Nebo je jen náhoda, že v jiných případech, kdy stavitelem není město, ale soukromá osoba, stavební úřad naše sdružení řádně informuje?“ klade si otázky Candigliota.

Úřad podle ní na podání a stížnost ani po dvou měsících vůbec nereagoval, proto sdružení nezbylo nic jiného, než se obrátit se žalobou na soud. „Mrzí mě, že musíme podávat žalobu teď, když bylo zvoleno nové vedení města, které mohlo přistoupit na určení dočasnosti pavilonu v parku i mimosoudně. Věřím ale, že naši iniciativu na ochranu zeleně ve městě a proti kontroverznímu pavilonu uvítá,“ doufá zástupkyně sdružení.

Podle Jany Janíčkové z břeclavského stavebního úřadu není umístění pavilonu v městském parku v rozporu se zákonem. „Podle závazné části územního plánu to lze,“ uvedla s tím, že podle veřejně známé informace by se měl pavilon Lednicko-valtického areálu v budoucnu přemístit do parku pod břeclavský zámek. Jenže ten zatím nevznikl.

Břeclavský starosta Oldřich Ryšavý včera slyšel o žalobě Zeleného Podluží poprvé. „Především prověřím stránku zákonnosti. Předpokládám, že se mi tento podnět objeví na stole,“ řekl.