NAPIŠTE SVŮJ NÁZOR DO DISKUSE NA KONCI ČLÁNKU

Zrušení členství předsedovi Otto Vaďurovi, problematická pozice Strany zelených ve vládní koalici vedoucí k vyslovení nedůvěry vládě a nedemokratičnost jednotlivých orgánů strany. To byly hlavní důvody, kvůli kterým na přání většiny členů zanikla po bezmála tříleté existenci břeclavská organizace Strany zelených.

„Kvůli pozastavení členství Otto Vaďurovi jsme dnes v patové situaci. Členská schůze se nemůže konat, protože nemáme předsedu. Berte to tedy jako neformální schůzku členů Strany zelených,“ začal schůzi v břeclavské restauraci Irish Pub člen břeclavských zelených Otakar Pražák.

Odvolaný Vaďura následně vysvětloval, co mu vedení strany kladlo za vinu. Postupně odmítl všechny body, kterými mu v zaslaném e-mailu manažer strany Tomáš Průša vysvětluje důvody pozastavení členství.

„I přesto, že byl Otto Vaďura usnesením ze dne devatenáctého února vyzván k tomu, aby se zdržel hrubého a urážlivého vyjadřování jak ve vnitrostranické komunikaci, tak v komunikaci na veřejnosti, ať už jménem vlastním či jménem Strany zelených, přesto ve svých mediálních vyjádřeních pokračoval,“ napsal mimo jiné Průša.

„Všechno jsou to naprosté nesmysly. Trvám na tom, že jsem do Strany zelených vstoupil proto, že tato strana nejvíc negativně ovlivňuje život lidí na Břeclavsku. Nebo problém nepřizpůsobivých, jak to řešila Džamila Stehlíková nebo s čím chodí Kocáb? To jsou totální nesmysly, které se absolutně nikde neuplatnily,“ myslí si Vaďura.

Jaromíra Šorfa, který břeclavskou organizaci Strany zelených před bezmála třemi lety zakládal a dlouho stál v jejím čele, takový konec mrzí. „Zastávám však stanovisko, že co se tady děje, už nemá s demokracií nic společného. Někoho vyhodit, vyloučit, tak to nejde,“ uvedl Šofr. Ostatním přítomným členům pak oznámil, že ze strany vystupují i ti, kteří se středeční schůzky nemohli zúčastnit.

Byť Strana zelených středečním setkáním v Břeclavi zanikla, řada jejích členů se vzápětí usnesla, že založí novou organizaci, a to občanské sdružení s názvem Zelení – normální Břeclav. Podle Pražáka bude hlavním smyslem jeho programu rozumná a praktická ochrana přírody a životního prostředí.

„Chceme vyvolat širokou diskuzi o tom, zda je nutné vyhlašovat v tomto regionu novou chráněnou oblast. A také být v úzkém kontaktu s těmi, co v přírodě nejčastěji pobývají, ať už jsou to myslivci, rybáři nebo lidé, kteří tam jezdí jako turisté. Budeme zohledňovat jejich představy a požadavky,“ nastínil Pražák, který na předsedu vznikajícího sdružení navrhne opět Vaďuru.

„Pokud členové nového sdružení budou chtít, abych stál v jeho čele, tak budu. Změním svůj slovník, protože jsem si vědom toho, že to chvílemi bylo na hraně,“ slíbil Vaďura, který se v poslední době proslavil svými výroky zejména na řešení romské otázky. Vzápětí s úsměvem dodal, že pokud by zase psal moc vědecky, lidé by přečetli první větu a papír zahodili. Mluvit o problémech bez skrupulí mu totiž sedí mnohem lépe.