Strom si vybral brněnský magistrát, aby se letos o adventu tyčil nad tamními vánočními trhy. Strom měli zástupci radnice Brna-středu vybraný už před pár lety. Tehdy však nakonec z jeho kácení sešlo. Volba padla na jiný jehličnan.

„Vyhlédli si ho a majitelé s tím souhlasili. Paní Věra Rozsypalová, před jejímž domem v Dolní ulici strom roste, byla proto z výběru letos překvapená,“ sdělil rakvický starosta Pavel Rous.

Zmínil, že nádherný pravidelný smrk roste v rakvické Dolní ulici už přes čtyři desítky let. „Paní Rozsypalová mi vyprávěla, že si tehdy asi šest stromů přivezla z Lednice. Některé má vysazené ve dvoře a pořád se o ně stará a ošetřuje je. Vedle smrku před domem zasadila ještě jeden, ovšem ten se neujal. Naopak tento rostl, až dorostl do takové krásy a velikosti,“ přetlumočil Rous.

Stavba vysokorychlostní trati. Ilustrační foto.
Kritika vysokorychlostní trati, co povede i Břeclavskem. Lidé se obávají hluku

Ke kácení stromu by mělo dojít v polovině listopadu. Vzhledem k bezpečnosti bude v tu dobu celá Dolní ulice uzavřená. O uzavírce se však lidé včas dozvědí.

„Pro obec je to velká prestiž. Nechci se pyšnit cizím peřím, ale myslím, že můžu říci, že jsme moc rádi, že si Brno vybralo právě smrk od nás. Bereme to jako další z možných úrovní, jak naši krásnou obec propagovat,“ usmíval se starosta.

NEPŘEHLÉDNĚTE: V Hustopečích otevřel nový Kaufland. Podívejte, jak vypadá uvnitř

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková