V posledních volbách do poslanecké sněmovny Strana práv občanů zemanovci získala čtyři a půl procenta hlasů a zůstala těsně pod hranicí nutné pro vstup do dolní komory. Úspěšná prezidentská kampaň jejich čestného předsedy Miloše Zemana jim přinesla nejen velkou dávku pozornosti, ale i přihlášky nových členů. I na Břeclavsku.

„Není to tak, že by u našich dveří stály fronty. Někteří lidé, kteří mě znají, se ale na členství ptají. Další zájemci posílají e-maily na centrálu do Prahy, které se pak dostávají k nám. Mám tady jeden konkrétní případ, ale možná jich bude víc. Uvidíme," čeká místopředseda krajské organizace strany Miloslav Šale z Břeclavi další zájemce.

Morava táhne

Zemanovci mají nejsilnější základnu právě na jihu Moravy. Mají tady asi tři stovky členů z dvou tisíc v celé republice.

V břeclavském okrese existuje místní sdružení v Břeclavi a také v Poštorné, tedy její městské části. Teď se navíc rýsuje i v Mikulově, kde už bylo, ale zaniklo. „Přihlásili se jiní lidé, kteří ho chtějí znovu založit," potvrdil Šale, který by rád viděl místní sdružení také v Hustopečích.

„Pár zájemců z Hustopečí o členství ve straně už máme, ale zatím jich není tolik, aby to stačilo na vznik místní organizace," přiznal. Na založení stranické buňky je potřeba minimálně pět lidí.

„Kandidatura Miloše Zemana nám z dlouhodobého hlediska pomohla. Do strany vstupují mladší lidé a vracejí se členové, kteří po neúspěšných parlamentních volbách odešli. Budeme ale víc přemýšlet, koho do strany přijmeme," upozornil krajský šéf strany Marián Keremidský.

Podle Šaleho se někteří z bývalých členů, kteří mezitím prošli i dvěma dalšími politickými stranami, hlásili už na podzim. „Tvrdili, že chtějí pracovat. Řekli jsme jim, že to klidně můžou, ale ať nepočítají s žádnými funkcemi," smál se s tím, že v posledních dnech v Břeclavi žádné kariéristy usilující o vstup či návrat nezaznamenal.

Chtějí dva poslance

Keremidský věří, že strana v příštích parlamentních volbách vylepší svůj tři roky starý volební výsledek. „Chceme ho minimálně zdvojnásobit a na jihu Moravy získat jednoho nebo dva poslance," sdělil Keremidský, který však nechce v kampani spoléhat jen na budoucího prezidenta Zemana.

Politolog Michal Pink považuje za rozhodující, jak bude Zeman vycházet s Českou stranou sociálně demokratickou, kterou ale v minulosti často kritizoval.

„Pokud se usmíří, mohou zemanovci postupně přejít pod sociální demokracii a do voleb kandidovat společně. Pokud bude ČSSD se zemanovci soupeřit, je otázka, jak to obě strany poznamená," zamýšlel se politolog, podle kterého se směřování sociální demokracie víc vyjasní po jejím březnovém stranickém kongresu.

Jihomoravští zemanovci jsou zatím ke spolupráci se sociálními demokraty opatrní. Zvláště když se jim v poslední době někde hlásí bývalí členové této strany.