Sochař Michal Olšiak, tvůrce této monumentální galerie pod širým nebem, se tentokrát nechal inspirovat svým dětstvím a příběhy, které ho nejvíce oslovily. „Jde o takovou procházku mezi filmovými příběhy Karla Zemana a dobrodružnými romány Julese Verna,“ přiblížil Olšiak.

Zájemci se prostřednictvím asi dvacítky soch z písku vrátí do pravěku mezi dinosaury, prohlédnou si Vynález zkázy profesora Rocha nebo věrnou podobiznu spisovatele Julese Verna a také zjistí, jak vypadalo Ocelové město, které mělo být gigantickou továrnou na zbraně. „Všechny Verneovky jsem četl, Zemana a jeho legendární zpracování příběhů obdivuji. Jako i v dřívějších letech jsem se tedy pustil do zpracování tématu, které je mi nějak blízké a které mě baví,“ usmíval se sochař.

Letošní výstava odstartovala asi o měsíc později než ty předchozí. Na vině byla koronavirová pandemie a opatření s ní spojená. „Intenzivně jsme sochy stavěli asi měsíc. Kromě mě se na nich podíleli i dalších sochaři, tentokrát však ne ze zahraničí,“ zmínil Olšiak.