Zemědělci se obávají budoucnosti. Na čtvrtek proto naplánovali protestní akci před úřad ministerstva zemědělství. Chtějí dosáhnout rovnoprávného postavení zemědělců v Evropské unii. Cítí se znevýhodněni. Dalším důvodem demonstrace je boj o zachování chovu dojných krav, s čímž je spojená klesající výkupní cena mléka. Pro řadu zemědělských družstev i soukromníků v této oblasti je situace velmi vážná.

„Zemědělci z bývalé evropské patnáctky původních členů jsou v porovnání s námi různými způsoby zvýhodněni. Když to srovnáme například s Německem či Rakouskem, tak jsme asi na padesáti procentech. S tím nemůžeme souhlasit,“ popsal ředitel Okresní agrární komory Břeclav Ladislav Sečkář.

Dalším důvodem, proč se zemědělci z celé republiky v Praze vydali demonstrovat do Prahy, je mléko. Zemědělci, kteří v družstvech chovají dojnice, se totiž dostávají do situace, kdy jsou náklady hrazeny nákupní cenou mléka, a to ze zhruba sedmdesáti procent. „V tomto měsíci očekáváme další pokles – asi o dalších pět procent. Za takového stavu se chov dojnic v podstatě nedá dělat,“ posteskl si Sečkář.

Zářným příkladem špatné zemědělské politiky je srovnání vývozu vepřového masa za uplynulá léta. „Před vstupem do Unie – v roce 2004 – jsme vyváželi asi dvacet až pětadvacet procent vepřového masa. Teď jsme v situaci, kdy musíme dovážet a stavy nadále klesají. S tím pochopitelně souvisí i cena obilovin. Ty, které vyrábíme, nemáme kde udat. Dochází k výraznému poklesu cen,“ vylíčil ředitel okresních agrárníků.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič se ve středu nechal slyšet, že vnímá rozdílné podmínky mezi zemědělci ve starých a nových zemích Evropské unie. „Byly ovšem dojednány předchozí vládou a schváleny referendem. Zítřejší protest je určitě nezmění, není to možné. Měli bychom se spíše zaměřit na jejich narovnání po roce 2013,“ podotkl Gandalovič.

Zároveň uvedl, že chápe problémy zemědělců. „Jsem pro, budou-li v rozpočtech Evropské unie volné peníze, aby je přednostně získaly nové členské státy,“ řekl ministr.

Ani takové sliby však tisíce zemědělců po celé České republice neumlčí. Předseda Zemědělského družstva Bulhary Antonín Osička považuje situaci s mlékem za kritickou. To, co za něj producenti dostávali loni, už není pravda. „Letos to byla zhruba polovina,“ uvedl Osička, jemuž se zdá, že právě mléko pomalu pokládá zemědělské podniky. „Nedávno jsme propustili třicet pracovníků, což je zhruba polovina z celkového počtu našich pracovníků,“ poznamenal.

Pokud by se situace nezlepšila, doplatí na to řada dalších firem. Zemědělské družstvo Rakvice očekává v případě špatného scénáře roční ztrátu na tržbách v řádech milionů korun. Podle předsedy družstva Tomáše Nečase patrně nezůstane jen u mléka. „Výrobci rostlinných produktů jsou zatím celkem v klidu, ale může je to začas taky převálcovat,“ domnívá se.