Konečně zima, jak má být, pochvalují si zemědělci na Břeclavsku. Ti po loňské neúrodě potřebují dobrý rok, aby přežili. „Zima je zatím příznivá jak pro ozimé plodiny, tak i trvalé porosty jako vinohrady či sady. Kdyby byl loni normální rok, bylo by počasí téměř ideální. Takhle by ale mohlo být ještě i klidně více sněhu. Vodní dluh je totiž velký, doháníme ho jen pomalu," uvedl ředitel okresní agrární komory Ladislav Sečkář.

Jak dodal, jinak ale není důvod si na něco stěžovat. Zatím. „Snad se to nepokazí. Těšíme se, že bude konečně normální rok se slušnou sklizní. Bylo by fajn, aby nám alespoň jeden rok přál a zemědělcům se podařilo dostat z dluhů," řekl Sečkář.

Narážel přitom na loňskou katastrofu, kdy dlouhodobé sucho v součtu s mrazy způsobily zemědělcům na Břeclavsku miliardovou škodu. Právě v břeclavském regionu a částečně i na Znojemsku a Hodonínsku byly dopady nejhorší v celé republice.

„Z větších podniků zatím, pokud vím, neskončil žádný. Ale většinu zaměstnanců poslali přes zimu na úřad práce, aby si odlehčili," přiznal ředitel břeclavské komory.

„Stále čekáme, že nás stát podpoří a dostaneme za škody způsobené suchem slíbené náhrady. Jednáme, prosíme, vyhrožujeme. Ministr zemědělství ale zatím neudělal vůbec nic, řešení se pořád oddaluje. Z pohledu celé republiky se totiž nic hrozného nestalo, byl to úspěšný rok. Kvůli naší neúrodě ceny vzrostly, takže jinde jsou na tom naopak velmi dobře," krčil rameny Sečkář.

Zbytečné čekání

Předseda Zemědělského družstva Bulhary Antonín Osička už nad náhradami zlomil hůl. „Nečekáme, že bychom se něčeho dočkali. Ministerstvo vůbec nepožádalo Brusel, abychom mohli tyto náhrady dostat. Nabídlo jen nějaké obiloviny, ale my jsme do toho nešli, podmínky byly nevýhodné. Měli jsme zásobu z předchozího roku, nějak to přežijeme," věří Osička.

Počasí letošní zimy si také on pochvaluje. „Zatím je to velmi dobré, na polích se drží voda," souhlasil. „Ani ve vinohradech není žádný problém. Holomrazy nebyly a sníh znamená vláhu. U keřů révy postižených suchem sice nejsou přírůstky tak velké, ale zatím to vypadá dobře," hlásil mikulovský vinař Petr Marcinčák, který už má vinice téměř dostříhané.

Všichni se teď jen modlí, aby se úrodě vyhnuly jarní mrazy i další případné rány. „Potřebujeme slušný rok, abychom alespoň částečně srovnali záporná čísla. Kdyby se měl opakovat loňský mizerný hektarový výnos, naši kolegové v Evropské unii se zaradují. Právě na něco takového totiž čekají," naznačil šéf družstva v Bulharech

To se dnes zaměřuje hlavně na obiloviny a živočišnou výrobu. Zeleninu totiž podle Osičky není komu prodat. „Kdyby přišlo něco podobného jako loni, byla by to katastrofa pro zemědělství na celém Břeclavsku. Uklidňuji se tím, že se dva tak extrémně špatné roky snad nemohou opakovat," doufá Sečkář.