Problémem ovšem podle Charváta může být větší nápor chorob a škůdců. Kvůli mírné zimě. „Odhaduji to na podobný rozsah jako loni. Tentokrát ale budeme lépe připravení," řekl šéf Patrie.

Největší obavy má zejména z larev motýla osenice, které mohou napáchat velké škody na vinné révě, řepě, obilovinách, ale i zelenině. „Po posledních zkušenostech určitě sáhneme po preventivním postřiku. Zaměříme se zejména na vinice," podotkl Charvát.

Také podle předsedy okresní agrární komory Antonína Osičky mírná zima s minimem mrazivých dnů škůdcům nahrála. „Už je jasné, že bude hodně hrabošů a myší. Musíme si vyřídit povolení a dávat do děr návnady. Také plevelů lze očekávat víc než obvykle. Jaro bude po této stránce náročné," přiznal Osička.

Kukuřice, co plave

Zkušený zemědělec je rád alespoň za slušnou zásobu vody. Oproti loňsku je jí ovšem někde pro změnu příliš. „Ještě zbývá sklidit desítky hektarů kukuřice, která teď někde stojí ve vodě. Pokud se to vůbec podaří, je reálné ji prodat nanejvýš do lihovaru. Záleží na rozšíření plísní. Nesklizené zůstaly i desítky hektarů slunečnice, tou jsme nakrmili ptáky," shrnul loňské „resty".

V uplynulých dvou týdnech se zemědělci na Břeclavsku pustili do setí jarních obilovin. „Většina už je zasetá, někde ještě pokračují," bilancoval Osička, který zároveň stojí v čele Zemědělského družstva Bulhary. To už má splněno, na 110 hektarech zaselo v březnových dnech ječmeny.

Podle šéfa agrární komory v regionu to zatím dobře vypadá ve vinicích. Potvrdil to 
i velkopavlovický vinař Radomil Baloun. „Zima byla pro vinice dobrá. A navzdory loňské hnilobě to vypadá, že plodné dřevo je v pořádku. Už nám zbývá jen něco málo na dovázání," popsal současný stav prací ve vinohradech.

Z náporu chorob na počátku jara Baloun takový strach nemá. „Každý rok je něco. Když se dělá ochrana pravidelně, poctivě a v ideální dobu, nemusí se člověk bát. Vyplácí se to," konstatoval.

Až do květnových tří „zmrzlých" je však podle něj přílišný optimismus předčasný.

Podobně to vidí také Antonín Osička, který by si nyní přál mírné ochlazení. „Nebylo by dobré, kdybychom znovu skočili ze zimy přímo do léta, jak bývá v poslední době zvykem. Aby všechno rychle nenakvetlo a pak nezmrzlo," varoval rovněž předseda okresní agrární komory.