Se strachem sledují jihomoravští zemědělci teplé lednové počasí. Bojí se, že pokud přijde náhlá změna, přijdou o velkou část úrody.

Strach mají hlavně pěstitelé obilí, kteří zaseli ozimé odrůdy. Teploty nad nulou a vlhké počasí znamenají, že pokud přijdou silné mrazy, obilí může snadno pomrznout. „Obavy jsou na místě. Letošní zima totiž připomíná počasí z roku 2003. Tehdy se v březnu náhle ochladilo z plus patnácti na minus patnáct stupňů Celsia a zemědělci kvůli tomu přišli o velkou část obilí,“ upozornil předseda Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Václav Hlaváček.

Souhlasí s ním i předseda zemědělského družstva v Bulharech na Břeclavsku Antonín Osička. „Pokud náhle přijdou velké mrazy, třeba kolem minus dvaceti stupňů, budeme mít problém. Přišli bychom o velkou část úrody. A to nejen v obilí, ale i na vinicích a v sadech,“ řekl Osička.

„Taky se obáváme mrazů. Máme nasazenou pšenici. Pokud klesnou teploty hluboko pod nulu, hrozí, že pomrzne. Zaseli jsme asi na tři sta hektarech,“ sdělil ředitel Zemědělského družstva Velké Pavlovice Štefan Greguš.

Podle jeho slov záleží v případě mrazu na tom, jak je rostlina odolná. Důležité je i to, zda je vyrašená pšenice pokrytá sněhovou pokrývkou nebo zda je mokro předtím, než udeří mráz. „Seli jsme na konci října. Teď jsme v nejhorším stádiu. Mráz by každopádně uškodil,“ poznamenal Greguš, který doufá ve scénář, kdy nejdříve napadne sníh a až potom bude mrznout.

Záleží na vláze

Co se týče škod na vinohradech a sadech, podle šéfa krajské agrární komory se týkají jen některých pěstitelů. „Jde o místa, kde neměly rostliny v poslední době dostatek vláhy. Na jižní Moravě jsou oblasti, kde pořádně nepršelo už od října,“ podotkl Hlaváček.

„Ve vinicích by neměl být problém, protože réva je ještě v klidu. Pokud budou mrazy nastupovat postupně, tak odrůdy vydrží i teploty pod minus dvacet stupňů. K poškození vinohradu při menších mrazech může dojít, když je půda suchá a je nedostatek vláhy. Mohou třeba popraskat kmínky. Ovšem srážek je dostatek,“ nechal se slyšet vinař Lubomír Glos z Moravské Nové Vsi .

Podle hydrometeorologů se zemědělci zatím bát nemusí. V nejbližší době silné mrazy nehrozí. „Do čtvrtka by teploty neměly klesnout pod nulu. A do konce týdne počítáme s mrazy nanejvýš kolem minus šesti stupňů Celsia,“ uvedla Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

O moc větší mráz nečekají meteorologové ani po zbytek ledna. Noční teploty se mají pohybovat nanejvýš kolem minus sedmi stupňů Celsia. O něco níž klesnou pouze, pokud napadne sníh. Pak se mohou pohybovat kolem minus deseti stupňů.

JAN NĚMEC
JIŘÍ ŠEVČÍK